Kangal Demir Hakkında Bilgi

Kangal Demir ; Sıcak haddelenerek yapılmakta olan, genellikle yuvarlak veya yarı yuvarlak, kare, dikdörtgen ve altıgen kesitinde soğuk çekme için kullanılan kangal halindeki yarı mamül metal çubuk donatılara verilen addır. Çelik Yapısında; % 1,8’den az karbon içeren demir ve karbon alaşımı sayesinde  mekanik ve ısıl işlemlerle çok çeşitli özellikler kazanabilmektedir.

Kaba çelik, çelik ile dökme demir arasında bir ara madde bileşimi taşımaktadır, karbon bakımından  oldukça zengin çelik, olağan çeliğin düşük oranlarda taşıdığı elementlerden başka, bir ya da birçok katkı elementi içeren çelik |Silisyumlu ve manganezi! çelik, karbon ve özellikle silisyum oranı (% 1,30 ile 2) yüksek, manganez oranı % 0,75 olan makine yapım ve imalat çeliğide denir. Esneklik sınırı ve sertliği yüksek olan bu çelikler, tarım makinelerinin diskleri ve frezeleri, beton kırıcı vb gibi darbe ve aşınmaya dayanması gereken parçaların, ayrıca yorulmaya karşı dayanıklılığı nedeniyle lamalı yayların yapımında kullanılmaktadır.

Kangal Demir Ankara Gürşah Demir firmasında üretilebilmekte ve satışa sunulmaktadır.  Gürşah Demir kangal demir dışında nervürlü demir, çelik hasır, siyah dkp saclar, çelik lama, inşaat çivisi, bağ teli, inşaat demiri gibi ürünlerinde üretimini ve satışını yapılmaktadır.