Arne Jacobsen Kimdir ?

Arne Jacobsen 11 Şubat 1902 tarihinde Danimarka’ da doğdu. Arne Jacobsen, tasarımlarında ilkleri bulmuş ve tasarım dünyasında büyük izler bırakmıştır. Jacobsen,dahi mimarlar arasında gösterilen bir mimardır. Jacobsen tasarladığı endüstri ürünleri, mobilyaları ve mimarisi dışında en önemli özelliklerinden biri de modernizmi  ve işlevselcilik yönünü yansıtan en önemli karakterlerden biri olmasıdır. Diğer bir nedeni ise endüstriyel tasarıma katkılarıdır. Onun tasarımlarını ve düşüncelerini anlamak için modernizimi anlamak ve hissetmek gerekir.
Jacobsen tasarladığı ürünlerde rahatlığı, hafifliği ve sadeliği ön planda tutmuştur. Biçim yaratmadaki ustalığı büyük öğelerde daha başarılıdır ve yerel mimarlık öğeleri yerine daha çok  Mies van der Rohe  gibi prizmati şekilde mimariyi önemsemiştir.
Mimarisiyle tanınmış olsa bile Jacobsen aynı zamanda da mobilya – koltuk tasarımcısıdır. Bu alanda hala üretimi  devam eden en ünlü tasarımları ise, Egg Koltuk, Swan Koltuk, 3300 Serisi Koltuklar, Bankacı Saatleri, Belediye Saatleri, Buz Kovası gibi ürünlerdir.
En son projesi olan Danimarka Merkez Bankası’nın yapımı ölümü olan 1971 yılından 7 yıl sonra tamamlanabilmiştir.