Fethiye-Pınara Müzesi

Antik kent Fethiye’ye  40 km.  mesafede,Fethiye-kaş karayolunun 5 km. batısındadır.Yakınındaki minare köyünden 2 km. lik stabilize bir yol ile ulaşılabilmektedir.

Birbirinden ilginç tarihi, antik yeri bulunan Fethiye de bulunan Pınara müzesinden bahsedeceğiz sizlere.

Likya Birliği Meclisinde üç oy hakkına sahip altı kentten birinin Pınara olduğunu bildirilmektedir. Pınara Antik Kenti, hamam, tiyatro, agora, odeon, kaya mezarları, yukarı akropol ve aşağı akropol’den oluşmaktadır. Antik kente yaklaşıldığında yukarı akropolün sarp olan doğu yamacında kayaya oyulmuş yüzlerce kaya mezarı dikkati çeker.
Yukarı akropol kısa sürede yetersiz kalınca ulaşımın daha kolay sağlandığı aşağı akropol yerleşime açılmıştır. “Aşağı Akropol”de ise odeon, agora, tapınak gibi yapılar ve pilyeli mezarlar yer almaktadır. Kaya mezarlarının büyük çoğunluğunun konut biçiminde olması bizlere Likya Sivil Mimarisi hakkında fikirler sunmaktadır. Aşağı Akropol’ün yamaçları geçit vermeyecek şekilde dik olmasına karşın gerek terasın oluşturulması, gerekse tahkimat açısından sur duvarı ile desteklenmiştir.

Xanthos’un nüfusu çok artınca yaşlılardan bir grup Kragos Dağı’nın yüksek olan tepesinde bir kent kurup adına da yuvarlak anlamına gelen PINARA ismini vermişler. Kentin ismi Likçe kitabelerde Pinale olarak okunmaktadır.Günümüzde ise antik kentin yakınında bulunan köyün ismi Pınara’yı çağrıştırır.