Yulafın Faydaları Nelerdir?

Yulaf; bol nişastaları taneli için yetiştirilen bir tarım bitkisi olan hem kolesterolü düşürmeye, hem kan şekerini dengelemeye yarayan hem de kilo kontrolü sağlamaya yardımcı bir öğün atayıcıdır.
Yulaf, diğer tahıl Ürünlerine göre daha yüksek oranda çözünür posa içeren. Ayrıca demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitamini kaynağı olan aynı zamanda iyi bir selenyum deposudur.
Selenyum; vücut için önemli bir antioksidan astım ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu DNA moleküllerini onarma ve özellikle kolon kanseri olmak üzere olan ve kanser riskini azaltan bir bitkidir. Yulaf magnezyum mineralleri açısından da zengin bir besin kaynağıdır… Magnezyum minerali vücut için gerekli olan bir glukoz ve ensülin salınımında görev alan 300’den fazla enzimi destekleyen ve olumlu etkilerinin yanı sıra barsak ve sindirim sistemine da yardımcıdır. Bu etki için yulafın içinde bulunan “beta glukan” dediğimiz etken maddeden düzenli olarak günde en az 3.gram alınması gerekiyor Yulaf beta glukan’ının kan şekeri üzerindeki etkileri hakkında yapılan araştırmalarda yemek sonrası kan şekerinin yüzde 36 seviyesinde düşük çıktığını göstermektedir..

Ayrıca yemek sonrası oluşan fazladan insülin ihtiyacının da % 40 gerilediği görülmekle birlikte Düzenli tüketim ile kötü LDL kolesterolünde düşme ve toplam kolesterol seviyenizde de yüzde 10’a kadar varan bir azalma sağlamaktadır. Yulaf beta gluka’ nın kolesterolü düşürücü etkisi son 20 yılda yapılan pek çok detaylı araştırma ile tedavi edici özelliği  ortaya konulmuştur.
O halde bizde bol bol yulaf yiyelim Sevgili Okurlarım 😊