You Tube Kanalı Açmak, Nasıl Başarılı Olabilirsiniz?

Son birkaç yıldır çoğumuz televizyondan çok YouTube’daki kanalları izliyoruz. Bu nedenle de şu zamanlarda Youtuber’lar çok fazla ilgi görüyorlar. Hatta artık You Tuber kursu bile verilmeye başlandı. Belli bir temada ve düzen içerisinde konulan videolar hızla izleniyor ve insanlara hem ilham veriyor hem de bazı konularda bilgi edinmenizi sağlıyor. Durum böyle olunca, bu işlere merakı olanlar kanal açmak istiyorlar. Bende bu yüzden size YouTube kanalı açmak ve başarılı olmak hakkında bilgi vereceğim.

Dışarıdan izleyenler için çok kolay gözükse de her işte olduğu gibi YouTube’un da zorlukları var. İlk olarak kanalınızı açmaya hazırlanırken belirli bir içeriğinizin, temanızın olması gerekiyor. İçeriğinize uygun bir kanal ismini de bulmayı unutmamak lazım. Peki içeriğimizi neye göre seçmeliyiz?

Aslında herkes,yetenekli ve ilgili olduğu konular üzerine içerik üretse YouTube bizim için daha iyi ve samimi bir ortam oluşturabilir.Herkes oyun üzerine,makyaj üzerine içerik üretiyorsa sizde (eğer ilgili değilseniz) farklı ve ilgi duyduğunuz bir tema seçebilirsiniz.Bu hem kendiniz için hemde takipçileriniz için daha yararlı olacaktır.Zaten burda en önemlisi de kendiniz olmak.Asla başkasını taklit etmeyin. Bu takipçileriniz tarafından her türlü farkedilecektir. Zaten bunu yapmanızın en büyük zararı da yine size dokunacaktır.Bu yüzden birilerinden her zaman ilham alın ama kendi özgürlüğünüzden ödün vermemeye çalışın.

YouTube’da milyonlarca kanallar,videolar,içerikler var.Yani bu da demek oluyor ki, sizin gibi bir sürü kanalı olan YouTuberlar var. Bu nedenle sabırlı olup videolarınızı düzenli bir şekilde üretmeye gayret gösterin.Siz ne kadar çok çabalarsanız ve bıkmadan üşenmeden video yüklerseniz,o kadar hızlı keşfedilmeye başlarsınız.Ama benim size önerim ‘’Nasıl daha hızlı popüler olurum?’’sorularından çok popülerlik kaygısı olmadan bu yola başlamanız. Hedefiniz popüler olmak mı ? yoksa kendiniz ve değer verdiğiniz takipçileriniz için içerikler üretmek mi?Öncesinde hedeflerinizi belirlemenizde büyük fayda var.

Diyelim ki bunları hepsi tamam,YouTube da nasıl başarılı olabilirim kısmına gelmek istiyoruz diyorsanız sizi şöyle alalım.

Videonuzun görüntü kalitesi,içeriği ve tabiki editlemesi tüm takipçilerinizin ilk bakacağı şeylerden.Bu yüzden bunlara dikkat edin.Videoyu çektiniz,kanalınıza yükleyeceksiniz.İşte tam bu noktada videonuza dikkat çekici bir başlık ve görsel bulmanız gerekiyor.Ne kadar yaratıcı olursanız bu sizin için o kadar iyi olur.

Örnek:Orkun Işıtmak – Dünyanın En Kötü 10 İşi

İçerik doğruluğu ise son derece önemlidir. Ama aynı zamanda videonuzda paylaştığınız bilgiler yanlış ve uydurma olmamalıdır. İlgi çekici konular bulup, paylaşabilirsiniz.

İlla ki çok profesyonel kameralara, ışıklara, mikrofonlara sahip olmak zorunda değilsiniz. İnsanlar YouTube da doğallık arıyorlar. Bu nedenle siz kendiniz olun doğal olun, iyi kötü bir kameraya sahip olun gerisi bir şekilde gelecektir zaten.

Dikkat etmemiz gereken diğer bir etkense videolarda ki üsluplar ve videoların sunum tarzı aynı standartlarda olmalıdır. İnsanlar sizin üslubunuza göre kanalınızı sıklıkla takip ederler. Videonuz da güzel paylaşımlar yapmanız, en önemlisi samimi olmanız videonuz için en büyük kurtarıcı. Ama yazının başından beri sürekli tekrarladığım gibi ne paylaşırsanız paylaşın,kim olursanız olun kendiniz olun.