Safran ve Faydaları

Safranı birçoğunuz hala henüz duymamış olabilirsiniz. Safran soğanlı bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen bir baharat olan safran’ın faydaları saymakla bitmiyor. Adeta bir şifa deposu olan safran her derde devadır. Özellikle kötü hastalık sayılabilecek prostat, meme kanseri, lösemi hücrelerinin büyümesini baskı altına alması, akciğer kanserine karşı hücre ölümünü uyaran etkisi olduğu bilinmektedir.

Depresyon belirtilerinin önemli ölçüde azalttığı saptanmış, hafif ve orta seviyede depresyon durumları için tavsiye edilebilecek bir tedavi olduğunu düşünülmektedir. Safranın hafif ve orta dereceli depresyonda genel olarak kullanılan depresyon ilacı ile eşit etkili olduğu gösterilmiş ve ortaya çıkan cinsel yan etkileri de hafiflettiği saptanmıştır. Bu bitki yerine sade kahve tüketenler de olmuştur aynı sebepler için… Çünkü sade kahve de birçok kanser türüne karşı önlem alacak yararı sağlamaktadır. Safran hafıza fonksiyonları arttırmasıyla da bilinmektedir. Yapılan hayvan çalışmaları safranın hafıza kaybına karşı güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Safran özü verilen, yaşlı farelerde öğrenme kapasitesi ve hafızada iyileşmeler gözlenmiştir. Bu şekildeki bilişsel faydaları Alzheimer hastalarında görülmüştür. Yapılan klinik bir çalışmada hafif ve orta dereceli Alzheimer hastalarında geleneksel olarak kullanılan Alzheimer ilacı kadar yararlı olduğu gösterilmiştir. Safranın yan etkileri ve güvenilirliği çoğu birey için 6 hafta kadar ağız yoluyla alındığında güvenlidir diyebiliriz.