Saçımızı Niçin Kına İle Boyamalıyız?

İnsanlar saçlarını ya beyazlardan kurtulmak için ya da saç rengini değiştirmek için boyarlar. Saç boyalarının içinde bir çok kimsayal madde bulunmaktadır. Bazı kimsayal maddelerin içerisinde ise kansere sebep olabilen pigmentler mevcuttur. Bazı araştırmalara göre saçlarını sıklıkla boyayan kişilerde özellikle lenfoma kanserine yakalanma riskinin, saçını boyamayan kişilere oranla daha çok olduğu söylenmiştir. Ayrıca kimyasal saç boyaları yüzde ve gözlerde ödem, saç diplerinde yaralar, saçın aşırı kepeklenmesi, saç dökülmeleri ve çeşitli alerjik hastalıklara sebep olabilir.

Avrupa Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik (Bdih) ten onaylı boyalar doğal boyalardır. Saç boyalarının sertifikalı olması gerekmektedir. Saç boyası saçınızın rengini açıyorsa doğal değildir.  Çünkü doğal boya saçın rengini açmaz. Aksine doğal boyalar kısa sürede saçtan akar ve ana renk ortaya çıkar. Fakat  kimyasal boyalar yaklaşık 1 ay rengini korur ve ana saç renginizin rengini açar. Buradan kullandığınız saç boyasının doğal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Hamileler saç boyası kesinlikle  kullanmamaya dikkat etmelidir. Çünkü insan derisi cilde sürülen çoğu şeyin emilimini gerçekleştirmektedir. Hamile kişi saçını boyadığı zaman direkt olarak aldığı zararlı maddeler bebeğine de geçecektir. Hatta bebek doğduktan sonrada emme süresi bitene kadar saç boyanmamalıdır. Çünkü anne sütüyle gene zararlı bileşenler bebeğe geçer.

Aslında en doğal saç boyası kınadır. Ama kınada renk seçeneği olmadığı için tercih edilmemektedir. Kınanın vücuda hiçbir zararı yoktur alerjiniz yoksa eğer. Öyle ki günümüzde kınanın kanser önleyici etkisi olduğu bile kanıtlanmıştır. Kına Hindistan ve Orta Doğu’da yetiştirilen bir bitkiden elde edilmektedir. Kimyasal boyalar gibi renk, petrol kökenli maddeler ve sentetik koku içermez. Tamamen doğaldır.

Saçınızdaki beyazları kapatmak isterseniz kınayı tercih edebilirsiniz. Eğer saçınızda beyaz yoksa doğal saç renginiz yüzünüze ve cildinize en uygun renktir. Eğer illaki boyamam gerekli derseniz boyalarla ilgili uyarıları dikkate almalısınız. Doğal boya kullanırsanız hem sağlığınıza zarar vermez, hemde daha doğal bir saç rengine kavuşmuş olursunuz. İstanbul’da en iyi kınayı Eminönü’de bulabilirsiniz.

Kınanın Diğer Yararları: Hastalıkların tedavisi için alternatif tıp tarafından  yaygın olarak kullanılan kınanın çeşitli yararları da  vardır.

Gül yağı ve bal mumu  ile karıştırılıp uygulandığı zaman kına sırt ağrılarına iyi gelmektedir.
Ayrıca etkili bir böcek kovucu olduğu düşünülmektedir.
Ayaklarda meydana gelen mantar sorunlarını ortadan kaldırabilir. Bunun yanında kafa derisine uygulandığında kafa derisi çıbanının oluşmasına engel olabilmektedir.
Temizleyici özelliği bulunan kına avuç içlerine yaygın olarak uygulanmaktadır. Hatta avuç içine uygulanan kınayı koklamak baş ağrısına iyi gelmektedir.
Kınayı zeytinyağı ile karıştırarak uygulamak kas sağlığına yararlıdır. Kınanın kas sağlığına yararlı olduğı eski çağlardan beri bilinmektedir.
Kınanın genel anlamda enfeksiyon ve iltihap hastalıklarına karşı etkili olması antibakteriyel özelliğinden dolayıdır.
Kına azda olsa bazı kanser tümörlerinin gelişmesini önlemektedir.
Kınanın son zamanlarda dalak sağlığına yararlı olduğu araştırılmaktadır. Son zamanlarda dalak sağlığı için kullanılmaya başlanmıştır.