Prostat Kanseri Sebepleri Nelerdir?

PROSTAT kanseri 70 yaş üzeri erkeklerin %50’sinde, 90 yaş üzerindekilerin de hemen hemen hepsinde mikroskobik düzeyde bulunduğu hesaplanmaktadır. Sağlıklı bir erkeğin hayat boyu prostat kanserine yakalanma riski yaklaşık olarak %17 olduğu tespit edilmiştir. Yani yaklaşık olarak her 6 erkekten biri prostat kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıyadır.

Ülkemiz için kesin veriler mevcut olmamakla birlikte ABD’de yılda 250 bin erkekte prostat kanseri saptanmaktadır ve bu kişilerin %95’i 45 yaş üzerinde olduğu bilinmektedir. Prostat kanserine neyin sebep olduğu tam olarak henüz bilinmemektedir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi genetik bir yatkınlıkla birlikte olumsuz çevre koşullarının, bu hastalığın meydana gelmesinde rol aldığı tahmin edilmektedir. Prostat kanseri oluşumuna katkısı olabileceği düşünülen bazı risk faktörleri şunlardır:

  1. Yaş
  2. Ailede prostat kanseri varlığı
  3. Yağlı beslenme
  4. Hormonlar
  5. Kadmium
  6. A ve D Vitaminleri

En önemli risk faktörleri yaş, aile hikayesidir diyebiliriz. Normal kontroller sırasında prostat kanseri araştırılması 50 yaş sonrası tavsiye edilirken, ailede prostat kanseri mevcudiyeti varsa bu araştırmalar 40 yaş sonrasında başlatılmak zorundadır. Tüm prostat kanserlerinin %10’unun babadan oğla kalıtım yoluyla geçtiği tahmin edilmektedir. Prostat kanseri olan hastaların erkek çocuklarında veya erkek kardeşlerinde prostat kanserine yakalanma riski 2-9 kat daha yüksektir. Prostat kanserine özgü bir başka özellik de hastalığın latent form ve klinik aktif form olmak üzere birbirinden çok farklı karakterde, iki ayrı formunun olmasıdır.

Birinci gruptaki hastalık hayat boyu hiç tanı konmadan sessiz kalabilirken, ikinci grupta prostat dışına sıçrayarak yayılan ileri evre hastalık boyutları görülebilmektedir. Prostat kanserinin kesin nedeni bilinmediğinden günümüzde bir çok vakada hastalığın oluşmasını engellemek mümkün değildir. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, diyet ve yaşam şekli değişiklikleri ile prostat kanseri riskinin azaltılabileceğini göstermektedir. Sizde önce doktorunuza görünmeli ve gerekli testlerinizi yaptırmalısınız. Kendinizi riske atmayıp önlemi önceden almanız da fayda vardır. Siz birer makina veya robot değilsiniz. Hastalanabilir ve tedavi olabilirsiniz. Yeter ki zamanında teşhis konulabilsin çünkü bazı şeylerin asla geri dönüşü olmayabilir. Kendinizi ihmal etmeyin, sağlığınızı koruyun…