Nasıl Bir Ebeveyn Olduğunuzu Biliyor Musunuz?

Anne baba olmak demek kendi hayatınızdan vazgeçmek demek değildir. Böyle bir karar verirken kişiler kendilerine vakit ayıramama korkusuna kapılabilirler. Tüm hayatlarını, kendilerini bir köşeye bırakıp sadece çocuklarıyla ilgilenmeleri gerektiği yanılgısına kapılırlar. Halbuki kendinizi geliştirmeye ve kendinize vakit ayırmaya devam etmelisiniz. Asıl bu şekilde iyi ve harika bir ebeveyn olmanız için bunları yapmaya ihtiyacınız var. Standart hayat şartlarınıza devam ederken üzerinize biraz daha sorumluluk yüklenecek o kadar..

Öncelikle onlara iyi örnek olabilmek çok önemlidir. Sorumluluklarınızı yerine getirmeniz, hobi edinmeniz, ilgili olduğunuz şeyler, tüm davranışlarınız,ağzınızdan çıkan her söz aslında her an çocuğunuz tarafından gözlemlenir. İyi veya kötü olduğunu bilmeden sizi izler ve sizden sürekli bir şeyler öğrenir. Bu durum tespit edildiğinde ister istemez sizinde kendinize çeki düzen vermeniz gerekecektir.

Çocuk yetiştirmek büyük bir sabır ve özen ister. Her aile çocukları için en iyisi olsun ister. Daha doğmadan anne karnında eğitime başlarlar. Müzik dinleten,onunla her konuyu paylaşan hatta ingilizce öğretmeye çalışanlar bile var. Şaşırmayın bu gerçekten var.

Kimi aileler daha doğmadan aşırı ilgili ve meraklıdır, kimi aileler de ilgisiz ve sorumsuz. Her iki durum da çocuğa verilmiş bir ceza olarak nitelendirilir. Ebeveynlerin aşırı rahat olması çocuğu yalnızlaştırabilir. Dozunda yapılan müdahalelerle daha doğru bir yol izlenebilir.

Çocuk için küçük sorumluluklar almak yararlıdır diye düşünüyorum. Sizce de öyle değil mi? Bazı konularda ona danışmak fikir almak kendi içinde bir öz güven yaratmaz mı? En azıdan çocuk odası için kendi fikir ve zevklerine göre şekillendirme yapılabilir. Böylelikle kendi yaşam alanının kararlarını vermiş olur ve bu çocuğa iyi hissettirir diye düşünüyorum.

Ebeveynler çocukları üzerinde hakimiyet kurmak yerine onlara karşı hoşgörülü olmalıdır. İstekleri kabul edilemez bir şey ise nedenini açıklamalıdır. Neyin neden yapıldığını veya yapılamayacağını bilerek kafalarında bir mantık kurmalarına yardımcı olmalıdır. Bunlar her yaş grubundan çocuklar için geçerli değil midir?

Bu doğru, bu yanlış demek yerine nedenini açıklamak ve anlamasını sağlamak daha yararlı olacaktır. Çocuklarınız sizin aynanızdır. Anlayışlı ve sabırlı olmasınız ki onlar da öyle olsun.Onlar sizi yansıtır. Unutmayın, önce kendinizi sonra çocuğunuzu yetiştirmelisiniz. Rol model sizsiniz.