Kitap Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kitap okumak için sakin ve sessiz bir ortama ihtiyacımız vardır. Bu zamanlarda zihnimizin bulanık olmamasına dikkat etmeliyiz. Kitap okumak için en uygun zamanlardan biri akşam saatleri veya gece yatmadan önce okuyacağımız saatlerdir. Sabah saatleri de zihnimizin açık olduğu zamanlardan biridir. Günümüzde herkesin tüm gününün çok yoğun geçtiğini düşünürsek  genellikle akşam herkesin kenara çekildiği saatlerdir ve aynı zamanda kitap okumanın en verimli olacağı saatlerdir.

Kitap okurken uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Okunan kitabın iyi anlaşılması veya en verimli okumanın gerçekleşebilmesi için ilk olarak konforumuz için rahat bir oturum alanı sağlanmalıdır.

En iyi okuma, uzanarak değil bir masa veya koltukta yapılan okumadır. Uzanarak yapılan okumalarda kişinin uykusu gelebileceğinden hedefe ulaşmak biraz zorlaşabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken diğer bir durum göz sağlığımıza dikkat etmektir. Çok yakından yapılan okumalar göz sağlığımızı olumsuz etkiler.

Kitap okuma alışkanlığını hayatınızın vazgeçilmezi haline getiriniz. Her gün mutlaka bir okuma saatinizin olmasına dikkat edin. Eğer kitap size aitse mühim gördüğünüz yerlerin altını çizmek de size çok yarar sağlayabilir.

Kendinizi çok yorgun hissettiğiniz zamanlarda kitap okumayın. Bu işi zevk alınan bir durum haline getirin ki kitap okumak alışkanlık haline dönüşebilsin.Okumayı zorunlu olan bir iş olarak görmeyin. İlginizi çeken konularda yazılmış kitaplar okumaya dikkat ve özen gösterin.Eğer avukat olacaksanız bununla ilgili kitaplar ya da inşaat mühendisi iseniz bununla ilgili kitaplar ilginizi çekebilir.

Ya da hobilerinizle ilgili bu otomobil olabilir, seyahat,makyaj,oyunculuk vs. Böylece kitap okumayı severek okuyacak ve verimli şekilde kitap okuma alışkanlığı kazanmış olacaksınız.