Mışıl Mışıl Nasıl Uyuruz?

Herkes yatağa yattığı anda mışıl mışıl uyumak ister ama ne yazık ki kafamız meşgulken uyumak pek de mümkün değil. Hele ki sabah erkenden kalkıp işe ya da okula gitmek zorunda iseniz , berbat bir gece sizi bekliyor demektir.

Çoğu kişi çareyi koyunları saymakta veya uyku hapı almakta görüyor olabilir fakat bilim, sadece nefes alarak 60 saniyede uykuya dalabileceğinizi söylüyor. Peki nasıl nefes alarak? İşte size o sihirli formül, merak etmeyin artık yanınızdakiler horul horul uyurken siz bütün geceyi uyanık geçirmeyeceksiniz!

Harvard’lı bir doktor olan Andrew Weil  uzun zamandır uyku ve nefes alma teknikleri üstünde çalışıyordu. Andrew T. Weil, uykuya dalma problemi yaşayanlar için 4, 7 ve 8’er saniyelik nefes alıp verme egzersizlerine dayanan 5 aşamalı bir teknik geliştirdi.

Peki bu teknik nasıl uygulanıyor?

1- Dilinizi damağınıza değdirerek, üst ön dişlerinizin arkasına dayayın ve tüm egzersiz boyunca aynı pozisyonda tutun.

2- Ağzınızı kapatıp burnunuzdan 4’e kadar yavaş yavaş sayarak nefes alın.

3- Nefesinizi tutun ve içinizden 7 kere sayın.

4- Nefesinizi verirken 8’e kadar sayın.

5- Bu işlemi 3 defa daha yapın. Toplamda 76 saniye geçmiş olacak. Çoğu kişi genelde 60. saniyede uyumuş oluyor!

Bu metodu denerken kesinlikle sadece nefes almaya ve metotdaki sayım işlemlerine odaklanın. Uyuyamazsanız Dr. Weil “Bu işi bırakırım” diyerek garanti veriyor. Sizler için yaptığımız denemede kesinlikle bu metotun sersemletici bir etkisi olduğunu gördük. Uyku inanılmaz bir şekilde kaçınılmaz hale geliyor.

Bunun dışında herkeste işe yaramasa bile kitap, dergi, gazete okumak da işe yarayabilir. Herkese şimdiden tatlı rüyalar…