Kış Mevsiminde Nerelere Gidilir ?

Gezmeyi ve eğlenmeyi her insan çok sever. İnsanlar genellikle sıcak havalarda gezmeyi severler, yazın gezerken daha çok şey yapabileceklerini düşünürler. Oysaki kış aylarında da yapılacak bir çok şey vardır. Bende bu aktiviteleri sizin için derledim.

1) Donmuş Şelale Tırmanışı:  Bu tırmanışlar Erzurum Uzundere’de  yapılır. Uygun kıyafet ve araçlarla donmuş bir şelaleye dağa tırmanır gibi çıkış yapmaktır. Yapanların çok sevdiği ve festivaller şeklinde yapılan bir aktvitedir.

2) Balıkesir Kaz Dağları  Sarıkız : Sarıkız  tepesine çıkıp yürüyüşler yapabilirsiniz ve manzarayı seyredebilirsiniz. Burası efsanelere konuk olan bir yerdir ve adına özel Sarıkız Efsanesi vardır.

3) Kapadokya: Kış aylarında ayrı bir güzel olan Kapadokya gezmek için çok güzel bir yerdir. Ayrıca Trekking’ de yapabilirsiniz. Ayrıca Kapadokya da bulunan Peri Bacaları kışın karların üzerini kaplamasıyla çok güzel bir görünüm kazanır. Fotoğrafçılar için de güzel bir manzara yeridir.

4) Bursa Uludağ: Uludağ kış aylarında tatil için en gözde yerdir. Burada konaklayabilir, Bursa’yı gezebilirsiniz. Uludağ’a çıktığınızda ise Bursa Merkezden daha çok soğuk olduğu için  vücudunuza üşüme gelecektir. Ayrıca yüksek basınç nedeniyle kulaklarınızda ufak bir tıkanma da olacaktır. Ama bu küçük aksiliklerin yanı sıra harika bir yerdir. Her yer bembeyazdır. Kar oynamak için harika bir yerdir.

Uludağ’ da yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise Teleferiğe binmek olacaktır. Bir kabine giriyorsunuz ve karşılıklı olacak şekilde  koltuk gibi oturaklar var. Kabinlerin kişi sayısı 8 kişidir. Ben yerinizde olsam binmeden gitmezdim. Çünkü gerçekten harika bir deneyim.  Yükseklik korkusu olan insanlar için biraz tehlikelidir çünkü Teleferik ile çok yükseğe çıkarsınız hatta  bazen kış aylarında sisten aşağısı gözükmeyebilir. Ücretlidir ve ücretleri 30 ile 40 tl  arasında değişiklikler göstermekte olup 0-6 yaş arası çocuklar ücretsizdir.

5) Kar Oynamak: Kışın herkesin parası olsun olmasın yapabileceği bir aktivitedir. 7’den 70’e herkesin eğlenerek ve severek yaptığı bir şeydir kar oynamak. Kar oynarken kardan adam yapmak karın olmazsa olmazıdır. Karları yuvarlayarak top haline getirdikten sonra üst üste koyularak vücudu yapılır ve sonra vücudun en üst bölümüne yüzü belirlemek için malzemeler konulur. Örneğin; havuçtan burun, zeytinlerden göz yapılır. Uzun uğraşlardan sonra kardan adamızın olunca onunla fotoğraflar çekilip oyun oynayabilirsiniz.

6)Kartopu Savaşı: Kartopu savaşı genellikle iki veya daha fazla grup halinde oynanan bir oyundur. Takımlar kendilerine bölgeler belirlerler ve savaşa hazırlanırlar daha sonra işaret gelmesi eşliğinde savaşa başlarlar. Bu da genellikle gençlerin karda sevdiği bir aktivitedir.

Aslına bakarsanız, insan eğlenmek isterse her mevsimde her saatte eğlenebilirler. İnsanlar sadece vakitlerini değerlendirmeyi bilmeli ve kimlerle olduğunu iyi seçmelidir. Ortamı güzel yapan çevre değil insanlardır. Ne kadar sevdiğinle olursan o kadar eğlenirsin.