Laminat parke

Laminat parke döşemeleri bizler için zor gözükebilir yada bizi aşacak bir konu olduğunu düşünebiliriz. İlk bakışımızda böyle düşünülse de evimize döşemeleri bizlerde uygulayabiliriz. Tahta ve laminat zeminlerin döşenmesi düşünüldüğünden daha kolay bir yöntemdir. Birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi gerekir.

Laminat parke zeminler, halının güzel ve uzun ömürlü bir alternatifidir. Birbirinden farklı model ve çeşitli laminat parkeyi sizlere vereceğimiz öneri ve ip uçları ile  düşündüğünüzden daha kolay bir şekilde yapacaksınız.

  • Öncelikle: Parke ve laminat’ın döşenmesinde tutkallanan lamba ve geçme sistemli tutkalsız modeller vardır. Parke ve laminat’ın doğal bir kabarma ve büzüşme özelliği vardır. Bu sebeple kenar boşlukları en az on milimetre olarak dikkate alınmalıdır.
  • Her zaman ışığın geliş yönüne doğru döşeme yapmalısınız. İlk sıraya, odanın sol köşesinden kanallı tarafı duvara gelecek şekilde başlayın. Genleşme kısmını bırakabilmek için önce süpürgelikleri duvara monte etmeniz gerekir. İlk sıranın son döşeme tahtası genellikle kısa tutulur ve ilk sıranın kalan tahtasından sonraki sıraya başlanır.
  • Sonraki kalan döşeme tahtası sıralarını döşeyin. Geçmeli sistemle çalışmıyorsanız eğer parçaları çekiç ve takoz kullanarak birleştirin. Son sıra hariç diğer sıraları yapın.
  • Son sıranın genişliğini duvarın durumuna göre belirlemelisiniz. Daha sonra tutkallayabilir ve parke çektirme demiri yardımıyla sabitleyip yerleştirebilirsiniz.
  • Son olarak tümünü ağaç takozlarla sabitleyin. Takozları sökmeden en az bir gece beklemelisiniz sonrasında takozları sökebilirsiniz.

Birbirinden şık laminat parkeler için Ümraniye laminat parke modelleri incelenebilir.