Türkiye ‘nin Meşhur Yemekleri

Herkes yemek yemeyi çok sever ve bir insan hayatı boyunca 10 fil ağırlığında yemek yer. Fazlası zarar olsa da yemek yemek çok güzel bir şeydir. İnsan kendini mutlu hisseder ancak acıkmış bir insan fazla sinirli ve agresif olur buda diğer işlerinin gidişatını yavaşlatır ve olumsuzlukları beraberinde getirir. Gıda cüzdanları her daim cebimizde Şimdi size Türklerin en sevdiği tatlı ve yemeklerden bahsedeceğim.

1- Baklava: Baklava Türklerin en sevdiği hatta sadece Türklerin değil bir çok yabancı ülkeden insanların da sevdiği bir tatlıdır. Baklava, ince yufkaların kat kat üst üste konularak arasına ceviz, antepfıstığı ve kaymak konularak yapılan bir tatlıdır. Eşkenar dörtgen veya kare şeklinde kesildikten sonra pişirilip üstüne şerbeti dökülür ve biraz bekledikten sonra servis edilir. Bir hamur tatlısıdır ve Türkiye’miz de en güzel Gaziantep ilimizde yapılır.

2- Mantı: Mantı, kıyma severlerin yemeğidir, bir tabak yenilince bir tabak daha yemek istersiniz. Mantı, kıymaların küçük hamurların içine koyulduktan sonra bu hamurların haşlanıp pişirilen yemek türüdür. Bir hamur yemeğidir. Genellikle üstüne sarımsaklı veya sarımsaksız yoğurtla birlikte çeşitli baharat ve soslarla servis edilir. Ülkemizde en meşhur Kayseri’ de vardır.

3- İskender: İskender bol protein kaynağı olup aynı zamanda da kalorisi fazla ancak tadı harika bir et yemeğidir. Genellikle porsiyon olarak servis edilir. Küçük küçük dilimlenmiş pidelerin üstüne yaprak yaprak kesilmiş et dönerin olduğu, etin üzerine salça ve kızgın tereyağı dökülen yanında yoğurt domates ve biberle servis edilen bir yemektir. Ülkemizde en meşhur Bursa ‘da yapılır ve en güzeli de oradadır.

4- Dövme Dondurma: Maraş Dondurması olarak bilinir. Maraşlı Osman Ağa’nın tesadüfen keşif ettiği bir şeydir. Maraş dondurmasının en önemli özelliklerinden biri ise keçi sütünden yapılıyor olmasıdır. Adından da belli olduğu gibi Maraş’ta yani Kahramanmaraş’ta bulunmuş ve orda yapılmaktadır.

5-Köfte: Köfte, Türk Mutfağının en önemli yemeklerinden birisidir. Kıymanın değişik şekillerde kızartılıp servis edildiği yemek türüdür yalnız bir çok çeşidi vardır hatta yaklaşık 291 çeşit köfte vardır ama en meşhur olanları şunlardır. İnegöl Köfte, İzmir Köfte, Sultanahmet Köftesidir.