Kim Bu Aleyna Tilki?

Aleyna, 28 Mart 2000 tarihinde doğmuş bir türk şarkıcı. 2014 yılında henüz 14 yaşında iken, ilk kez ‘Yetenek Sizsiniz’ de kendisini geniş kitlelere tanıtan Aleyna Tilki, Ağustos 2016’da “Cevapsız Çınlama” single’ı ile Türkiye’de ses getiren bir çıkış yakalayarak tanındı. Şu zamanlarda ise hem Türkiye’de hem de dünyada en çok dinlenen single’ı ‘O Sen Olsan Bari ‘ ile yoluna devam ediyor.

Peki Aleyna Tilki Kim?

2000 yılında dünyaya gelen Aleyna Tilki aslen Konyalıdır.. Aleyna Tilki, İstanbul Maltepe’de yaşıyor. Kartal’da Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi’nde okuyordu. Şu an ise İstek Koleji’nde eğitim hayatına devam ediyor.  Annesi Trabzon Of’lu, babası ise Rus göçmenidir1. 1,65 boyunda ve 48 kilodadır.

İngilizce Şarkıları  Nasıl Bu Kadar Kusursuz Söylüyor?

Babasının Rus göçmeni olması nedeniyle yabancı dillere yatkınlığı olduğunu vurgulayan Tilki, annesinin de küçük yaşlarda ona idol olarak Shakira, Beyonce gibi şarkıları göstermesiyle yabancı pop’a yatkınlık kazandığını,”Türk Pop müziğini çok bilmiyordum. Türkçe şarkıların enerjisini hissedemiyordum. Emrah Karaduman ile tanışmam bunu değiştirdi” diyerek açıklama yapmıştı.

Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasına katılarak Gesi Bağları türküsünü söyleyerek dikkatleri üzerine çeken Aleyna, daha sonra Cevapsız Çınlama ile popüler olmuştur.

Nasıl Keşfedildi?

Emrah Karaduman, Aleyna Tilki’yi ilk olarak Yetenek Sizsiniz adlı yarışma programında gördüğünü ve o dönemde tamamlamak üzere olduğu “Toz Duman” adlı projesine dahil olmak isteyip istemediğini sormuş. Aleyna Tilki’nin zamanlama nedeniyle o projeye olamayacağını söyleyen Emrah Karaduman “kısmet bu projeyeymiş” dedi.

Psikoloji Okumak İstiyor…

Aleyna ,bir televizyon programında konservatuara girmek gibi bir düşüncesinin olmadığını ve psikoloji okumak istediğini söylemiş. Uzun zamandır da kişisel gelişim kitabı yazdığını belirtelim.

Şuanda YouTube’da şarkısı 114.954.548  kez izlendi. Şarkıların da farklı tarzlar deneyen Aleyna’ya başarılar dileriz.