İyi Huylu Prostat

Prostat kanseri erken müdahale edildiğinde iyileşmesi mümkün olan bir hastalıktır. Gerekli testler dahilinde kontrollerinizi yaptırdıktan sonra gerçekten erken bir teşhis yapılmış ise tedavi yöntemlerine kolaylıkla cevap verebilir niteliktedir. Ancak her şeyde olduğu gibi prostat kanserinde de geç kalınmış bir teşhis oldukça tehlikelidir. Prostat iyi huylu bile olsa büyüme riskiyle karşı karşıyadır.

İyi huylu prostat büyümesinin sebebi henüz tam bilinmemektedir. Bu problemi genellikle 40 yaşından büyük erkekler yaşar ve bu sebeple ilerleyen yaş ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen hormonal değişimler Prostat sebepleri olarak gösterilir.

Hormonal değişimlerle meydana gelen prostat büyümesini genetik faktörler de tetikleyebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu 60 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %50’sinde iyi huylu prostat büyümesi görülürken, 80 yaşındakilerde bu hastalığın görülme oranı %90’a kadar çıkmaktadır. Prostatın büyüme oranı, prostat büyümesinden kaynaklı hastanın diğer organlarının etkilenip etkilenmemesi ve hastanın şikayetlerinin yoğunluğuna göre tedavi şekilleri değişmektedir. Prostat kanseri tedavisi cerrahi olmayan ve cerrahi tedaviler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Kişinin durumuna göre hangi şekilde tedavi edilebilir onu tespit etmektedirler.