Evinizi Tek kalemde Temizlemeniz İçin İdeal Öneriler

Japon temizlik danışmanı Marie Kondo’ nun 30’dan fazla ülkede yayınlanan çok satan kitabı “The Life-Changing Magic of Tidying Up: The Japanese Art of Decluttering and Organizing” sayesinde dünyaca ünlü bir yazar. Marie Kondo, eşyaları günlük olarak organize etmeye çalışmaktansa, büyük bir temizliğin daha iyi olduğunu düşünce tezini ortaya atmıştır.

Peki siz de yaratıcı fikirleri hayatınızdaki düzeni geri kazanmaya kararlı mısınız? En azından denemeye var mısınız? Varım Sözlerini duyar gibyim

1.Gereksiz eşyalardan kurtulmak

Artık işlevsel olmayan eşyaları atmanın zamanı geldi. Mesela; kırıksa ya da çok eskimişse
Ayrıca; ihtiyacımız olmayan ama atmak için de herhangi bir sebep bulamadığımız araç gereçleri Marie Kondo ‘ ya göre , “bir senedir kullanmadığınız eşyalar ” ya da “bir kutuya koyup daha sonra düşünmeye bırakmak” gibi atma metotlarının işe yaramadığını düşünüyor. Neyin saklanacağına ve neyin atılacağına karar vermenin en iyi yolu, objeyi bir elinizle tutmak ve kendinize şu soruyu sormaktır: “Bu, bana keyif veriyor mu? ”Beni Mutlu Ediyor mu? ” Eğer Size keyif ve mutluluk Veriyorsa saklayın. Vermiyorsa, bırakın gitsin… Zaten o sizin hiçbir zaman olamamıştır.

2. Kategori sistemi

Odadan-odaya taşınma yaklaşımını benimsemektense “bugün mobilyaları halledeceğim, yarın da mutfağı gibi kategori sistemi yaparak bugün elbise düzenimi hallederim, yarın da kitaplarımı gibi kullanın. Neyi saklayıp neyi atacağınıza karar vermeden önce, aynı kategorideki eşyaları bir araya toplayın. Her şeyi bir yerde toplamak önemli bir detaydır. çünkü böylelikle tam olarak ne kadar eşyaya sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

Temizlik işlemine, kurtulması kolay eşyalardan başlayın derim Örneğin; Kıyafetler, kitaplar, evraklar, CDler, makyaj malzemeleri, aksesuarlar, ev eşyaları, yazı araç gereçleri gibi . “Duygusal” objelerle ve hatırlanmaya değer hediyelerle en sona bırakmalısınız derim…

3.Akrabalarınızın müdahale etmelerine izin vermeyin

Marie Kondo göre; ebeveynlerinize ya da diğer aile üyelerinize atmak üzere olduğunuz şeyleri göstermemenizi tavsiye ediyor Neden Derseniz; “Evi toplamanın kötü bir yanı yok. Ama ebeveynlerin çocuklarının neler attığını görmeleri stresli bir süreçtir. Çöp yığınının boyutu, ebeveynleri alarma geçirerek çocuklarının temizlikten sonra ellerinde kalanlarla hayatta kalamayacaklarının düşünmelerine sebep olabilir.

4.İşe yaramayan kıyafetleri dinlenme vaktinizde giymeyin

Birçok insan, hiçbir zaman giymedikleri giysileri ‘evde giyerim’ diye saklıyor. Bunu yapmayın! Sevmediğiniz giysilere tıkılıp kalmak doğru değil. Bunları evde giyerken rahatlayamayacaksınız. Evde geçirdiğimiz zaman, hayatımızın kıymetleri anlarından biridir. Kimse bakmıyor diye daha az değer görmemelidir. Bu yüzden bugünden itibaren, çok da sevmediğiniz giysileri ev kıyafetine dönüştürme yolu ile görünüşünüzden vazgeçin…

5.Gereksiz hediyelik eşyalardan kurtulun

Yakın olduğunuz insanlardan aldığınız hediyeleri atamıyor musunuz? “Bir hediyenin temel amacı, bir şeyi alıyor olmaktır; hediyeler; duyguların iletimi için birer araçtır.” diyor Marie Kondo . Görevinize bu açıdan baktığınızda, birisinden gelen hediyeyi attığınız için vicdan azabı duymayacaksınız. Yalnızca bu kişiye, hediyeyi aldığınızda hissettiğiniz mutluluk için teşekkür etmeniz yeterlidir.

Akıllı Depolama Sistemiyle Eşyalarınızı Akıllıca Depolama

Aynı kategorideki tüm eşyalar bir yerde, birbirlerine çok yakın şekilde depolanmalıdır. Eşyalarınızı doğru bir şekilde sınıflandırdığınız anda, mevcut bir alana sığacak, mükemmel sayıda eşyaya sahip olduğunuzu fark edeceksiniz ve klasik bir görüntüden çıkmış olacaksınız.

Marie Kondo’ ya göre İşin anahtarı, dikey depolama

Marie Kondo’nun en büyük yeniliği, eşyaları yığınlar şeklinde değil dikey bir şekilde depolama fikridir. Bu prensiple yalnızca kitaplara, dokümanlara ya da kâğıtlara değil, kıyafetlere de uygulanabilir olmasıdır.. Elbette ki giysileri doğru bir şekilde katlamayı öğrenmek gerekiyor basit, düzgün bir dikdörtgen şeklinde. Böylelikle giysilerinizi rulo yapabilir ve çekmecelere yerleştirebilirsiniz IKEA kataloglarındaki havlular gibi…Bu depolama sistemi, en kapsamlı görüş açısını sağlayarak eşyalarınızı kolaylıkla görmenizi ve ihtiyacınız olanı diğerlerini bozmadan alabilmenizi sağlayacaktır. Marie Kondo; göre eşyalarınızı, soldan sağa olacak şekilde, raylı sistemlere de asmanızı tavsiye ediyor. Koyudan açığa, renklere göre ayırmak da yardımcı olabildiğini savunuyor.

Toplu ev = toplu hayat

Marie Kondo, evinizi düzene sokmanızın, ilişkilerinizi ve geçmişinizi de düzene sokmanıza yardımcı olacağını düşünüyor ve Eşyalarınız ile ilgili detayları hallettikten sonra, amaçlarınız ve arzularınızın netleşir ve en sonunda hayatınızdaki önemsiz detaylardan kurtulabilirsiniz.