En Gözde Dekorasyon Fikirleri

Odaya uygulayacağınız fon, mobilya ve aksesuarların renklerini seçerken kullanabileceğiniz birçok formül bulunmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse odaya uygulamak için üç renk seçip ikisi birbirine yakın, biri zıt renk olmak üzere seçtiğiniz renkleri, yakın renklerden açık olanını duvarlarda, koyu olanı koltuk takımı gibi büyük mobilyalarda, zıt rengi ise vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Böylece en pratik şekilde, dengeli ve gözü yormayan bir renklendirme sağlamış olursunuz. Gözü yormayan demişken, sadece dekor olarak değil de aydınlatma sistemi bile çok önemlidir. Hafif loş bir ortam seviyorsanız daha sarı koyu tonlu ışıklar veya mumlar tercih edebilirsiniz. Mum evet! Günümüzde iyice çeşitlenen ve kokulu kokusuz,yere koyulabilen kocaman şık mumlar vardır. Her yerden bulabilirsiniz. Evinizin daha sade ve şık görünmesinde oldukça etkililer! Dekorasyonda ince ve küçük ayrıntılar oldukça önemli sayılmaktadır. Dolayısıyla odanın görünümü ve verdiği hissi tamamen değiştirecek aksesuarların diğer mobilyalar ile renk açısından da bir bütün olmasına dikkat etmenizde fayda var. Buna göre sade ve açık tonlarda dekore edilmiş odalarda daha canlı ve hareketli aksesuarları tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda, renk dengesi için uygulanabilecek herhangi bir formüle ihtiyaç duymaksızın sadece doğadan ilham alarak da düzenleme yapılabilmektedir. Daha detaylı anlatmak gerekirse, doğayı hayal edin; zemin yani toprak koyu renkleri, mobilyalar ve duvarlar yani ağaçlar ve bitkiler ara tonları, tavan yani gökyüzü açık ve aydınlık renkleri çağrıştırmalıdır. Evinizin dikey olarak renkleri koyudan açığa doğru giderse son derece başarılı bir renk dengesi yakalamış olursunuz.

En çok rastladığımız ve dolayısıyla da gözümüzün en yatkın olduğu renk stillerinden biri klasik tarz dekorasyonda karşımıza çıkan ahşap ve pastel renkler uyumu… Bu dekorda da pastel ve armonik renklerden oluşan duvar kağıdı ahşap oymalı koltuk ile son derece başarılı bir kombinasyon oluşturulabilir. Zevklerinize ve bütçenize göre en hoş mekanları evinizin içinde oluşturabilirsiniz. Göz dolduran bir ortam yarattığınızda da evinizden çıkmak istemeyeceksiniz.

Renklerin kendi içerisinde bazı anlamları vardır. Hangi havayı ve tarzı yansıtmak isterseniz ona göre o rengi ortaya çıkarmanızı öneririm. Mesela sarı rengini… Sarı renk tonları ev dekorasyonunda çok büyük mobilyalarda pek tercih edilmeyebilir Çünkü sarı, aşırı dikkat çekici bir renk olarak bilinir. Uyarı anlamına gelen trafik ışıklarında da sarı tercih edilmektedir. Dünyanın bir çok yerinde taksilerin ve ticari araç renginin sarı olması da bundan kaynaklanır. Ev dekorasyonunda ve giyim gibi konularda ise sarı daha çok hüzün anlamına gelmektedir. Sonbaharın o hüzün veren havasını evlerimize de yansıtır. Baskın bir renk olduğu için de özellikle canlı tonları ile kullanıldığında odak noktası olacak kadar güçlüyüm, kendime güvenliyim anlamına gelmektedir. Ev dekorasyonunda sarı renk tonlarını siyah gibi zıt renk kombinlerinde ya da turuncu gibi uyumlu renk tonları ile kombinleyebilirsiniz. Çok fazla renkli sevmiyorum diyorsanız da toprak tonları veya siyah- beyaz uyumunu yakalayabilirsiniz. Ya da hala kararsızsanız, gri tonları da sade ve şık duracak renklerden biridir. Dumanlı ve ağır bir ortam yaratsa da gençlerin çoğu bu havadan hoşlanmaktadır. Parıltılar yerine, böyle bir ortamı seçebilirsiniz…

Koltuklarınızın kumaşlarını aynı renk de tercih edebilirsiniz ancak son dönemlerde moda haline gelen farklı kumaş renk ve modelleriyle kombin etmektir. Özellikle nervürlü kumaşlardan elde edilen ve üzerinde büyük emek harcanan takımlar modadır. Henüz herkesin evlerine girmese de çok yakın bir dönemde yayılacağını düşünüyorum. Daha önceden koltuk alanlar bile sonrasında eminim ki döşemelerini değiştireceklerdir. Ne şekilde olursa olsun sonuç olarak sizin zevkleriniz konuşacaktır. Her şeyin en özeline ve güzeline layık olduğunuzu unutmayın!