Sarı Mercedes- Fikrimin İnce Gülü Filmi

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bir çok film çekilmiştir. Bunlardan biri olan Sarı Mercedes ( Fikrimin İnce Gülü) 1987 ve 1992 yılları arasında çekilmiştir. Hatta bu filmlerde İnegöl halkınında roö aldığı idda edilmektedir. Sarı Mercedes dışında diğer çekilen filmlerden bazıları ise;  Murad’ın Türküsü, Zeyno, Köroğlu bunlardan bazılarıdır.

Yönetmen: Tunç Okan
Film müziğinin bestecisi: Vladimir Cosma
Öykü: Adalet Ağaoğlu
Senaryo: Tunç Okan, Macit Koper
Oyuncular: İlyas Salman
Hikâye : Adalet Ağaoğlu (Fikrimin İnce Gülü)

1987 yılından 1992 yılına dek süren Sarı Mercedes çekimlerinin bir bölümü İnegöl’de çekildi.  Senaristiliği ve yönetmenliğini Tunç Okan yaptı. Türk-Alman-Fransız yapımı ortak filmidir. Başrol oyuncularında İlyas Salman vardı.

Film 29. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden “En iyi yönetmen”,”En iyi kurgu”, “En iyi ikinci film” ödüllerini; 5. Ankara Film Festivali’ nden “En iyi erkek oyuncu” ödülünü; 1992′ de Kültür Bakanlığı’ ndan “Sinema Başarı” ödülünü; 7. Adana Altın Koza Kültür Sanat Festivali’ nden de “En İyi Müzik” ödülünü kazanmıştır.

Filmin Konusu

Adalet Ağaoğlu’nun bir yol hikâyesini ele aldığı” Fikrimin İnce Gülü” eserinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Romanda insanların gerçekliklere bakış açılarının farklılıklarından ve kişisel hırslardan bahsedilmektedir. Bayram Almanya’ya çalışmaya gitmiştir. Almanya’da azimle çalışıp, kendine sarı bir Mercedes alır. Film Bayram’ın Almanya’dan Türkiye’ye gelirken yaşadıklarını anlatmakta ve aynı zamanda Bayram’ın Türkiye’ye geldiğinde sevdiği kızında evlenmiş olduğunu öğrendiğinde yaşadığı sorunları dile getirmekte.