Eleman İlanını Nasıl Hazırlamalıyız?

Şimdilerde geçerli ve yazılı basından daha ucuz olan İK sitelerine abone olunarak verilen ilanlar daha etkili olabilmekte. Süreleri de uzun olduğundan ve aday havuzundan yararlanma imkânlarından dolayı tercih ediliyorlar. Veri tabanları birçok adayı barındıran bir İK sitesine abone oldunuz. Şirketinize ait bilgileri de girdiniz. Burada yanlış yapan firma çok.

Şirketin adını yazıp filanca görev için çalışma arkadaşları arıyoruz diye bitiriliyor. Bu bölümde kısaca şirketin genel yapısı, yaptığı işler ve personel politikası anlatılmalı.

Şirketinize ait bir web sayfası varsa çok detaya girmeden buradan link vermek daha yararlı olur. İlan bilgilerinin girildiği sayfayı açtığınızda sabit seçenekler ile yazılı kısımlardan şirketinize, açık olan pozisyonunuza ait bilgileri seçerek ilerleyiniz.

İŞİN TANIMI

Sıra işin tanımına geldi. Nasıl aradığınız kişideki özellikleri bir bir yazıyorsanız, bu kutuyu da limiti neyse tamamen doldurun. Sizi tercih edecek eleman da ne yapacağını bilsin ki  öyle başvursun. Ayrıca bu kutuda elemana sağlayacağınız olanaklardan sosyal haklara ait güvencelerden bahsetmelisiniz. Daha da öteye gidip, vereceğiniz yaklaşık maaşı bile yazabilirsiniz. O zaman ıvır zıvır ile uğraşmaz, bunları baştan kabul edenlerle görüşürsünüz. Bu size diğer şirketlerde olmayan “açık sözlülük- güvenilirlik” özelliğini kazandırır.

ADAYDA ARANACAK NİTELİKLER

İşte ilanın sizin için en can alıcı kısmı, burada durun ve iyice düşünün. Adama göre iş değil, işe göre adam arıyorsunuz. İşin gereklerini yukarıda yazmışsınız. Şimdi aradığınız nitelikleri sıralayacaksınız. Bütçeniz de aşağı yukarı belli. Aynı bir araç alır gibi düşünün kendinizi. İşinizi görecek aracı seçerken ne maksatla kullanacağınızı belirleyip, o amaçlara göre aksesuar paketleri seçtiğiniz gibi. Taşıma için konforu yüksek bir aracı tercih etmeyeceğiniz gibi, uzun ve prestijli iş seyahatleri için de yük aracı aklınıza gelmez.

Her türlü konforu ve görünüşü harika olan bir araca ucuza kapatmışsanız, bilin ki o araç sizi yolda bırakacaktır. Sebep sonuç ilişkisi cansızlarda kesinken, canlılarda bir o kadar da oynaktır