Farklı Yerlerde Oluşan Küflerden Nasıl Kurtulunur?

Nemli bir bodrumda yada duvarın köşesinde siyah küflü alanlar oluşmaktadır. Bu küf, kumaş, duvar kağıdı, tavan fayansı, mobilya veya aşırı suya maruz kalan herhangi bir yüzeyde olabilir. Küf, güneş ışığı almayan bir bakteridir. Çoğu zaman ıslak zeminlerde yanlış uygulanan seramik fayans uygulaması yada inşaat tadilat işleri sonucunda meydana gelebilmektedir.

Duş Perdesi
Duş perdesinin üzerinde oluşan nokta şeklindeki küfler, çamaşır makinesinde temizlenebilmektedir.

Banyo Harcı
3-4 litre su ile 3 / 4 fincan klor ağartıcı ile karıştırılır. Lastik eldiven ve koruyucu gözlük takıldıktan sonra, karışım küflü ortama sürülür. Birkaç dakika bekledikten sonra fırçalanıp durulanır.

Kumaş
Spor kıyafetlerde yada oda içerisinde ıslak bırakılmış havluda görülmektedir. Öncelikle küf olan eşyalar dışarı çıkarılır, kuruduktan sonra küflü alan fırçalanır ve makinada klor ağartıcı ile yıkanır.

Ahşap Yüzeyler
Ahşap dolaplardan, panellerden veya mobilyalardan küf çıkarmak için yumuşak fırça kullanılır. Ardından su ve bulaşık deterjanı ile küflü alanlar temizlenir. Nemli bir bez ile durulanır ve fanla kurutulur.

Minder veya Döşeme
Küfün oluştuğu tüm parçalar vakumlanır. Herhangi bir leke kalması durumunda minder veya döşeme 1 bardak sürtünme alkolü ve 1 bardak ılık su ile nemlendirilmiş bir bezle silinir. Durulamak için nemli bir sünger kullanılır. Kokuların giderilmesi için güneşte yada bir fan karşısında birkaç saat bekletilir.

Boyalı Duvarlar
Küf, havalandırmanın az olduğu bölgelerde yoğun bir şekilde ortaya çıkmaktadır. 3 / 4 fincan ağartıcı ile 3 litre su karıştırılır. Lastik eldiven giyilir ve yumuşak bir fırça ile çözelti duvara uygulanır. 15 dakika beklendikten sonra durulama işlemi yapılır.

Gıdalarda Oluşan Küfler
Dışarıda kalan meyveler de küflenebilir. Küflenen meyvelerin tüketilmemesi gerekir. Elektriğin aralıklarla kesilmesi yada kesilip uzun süre gelmemesi durumunda buzlukta bulunan tavuk ve diğer ürünler üzerinde küfler oluşabilmektedir. Böyle durumlarda hiçbir şekilde küften arındırma çabasına girmeden çöpe atılmalıdır.