Dekupaj Entegre

En çok sıkıldığımız değişiklik istediğimiz biraz farklılık olsaydı hiç fena olmazdı, dediğimiz alanlar genelde yaşam alanlarımız değil midir?

Yeni bir önerimiz olacak aslında bu entegre işlemi eski ancak bilmeyen çok yada uğraşmak istemeyen. Mobilya veya objelerinizde dekupaj tekniği kullanarak veya eskitme desen çalışarak yep yeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Nasıl mı? Çok basit kendim denediğim bu işe ilk başlamak için en kolay teknik ve uygulama alanı olan tepsi yenilemeden bahsedelim.

Diyelim ki Sürekli kullandığınız mutfak tepsinizden çok sıkıldınız ve yenilemek istiyorsunuz çöpe atmadan önce bu fikrimize bir göz atın derim ;

Olması gereken araç gereçlerden bahsedelim öncelikle ;

  • Boyanacak obje
  • Beyaz akrilik boya
  • Uygun desenli kağıt(ben tavuk desen tercih ettim)
  • Peçete dekupaj tutkalı
  • Sentetik fırça
  • Islak mendil
  • Parlak veya mat vernik
  • Yapıştırıcı veya silikon tabancası

Akrilik boya ile güzelce boyadığımız tepsiyi alıyoruz. İçine dekupaj yapacağımız desenin kenarlarındaki boşlukları kesiyoruz. Çok ince kesmeye çalışmayın. Fazlalıkları alın ve deseni rahat uygulayabileceğiniz bir alana denk getirin, yeterli.

Kolay transfer kağıdının üzerinde bir jelatin var. Bunu ayırıyoruz Astar geçtiğimiz tepsinin iyice kurumasını bekliyoruz ardından

Jelatini çıkardığımız yüzeyi, tepsiye güzelce tersten yerleştiriyoruz. Tepside hava kabarcığı kalmaması için üzerinden bir bez yardımıyla sıvazlayarak geçiyoruz. Yapışkanlı olduğu için zaten güzelce yapışarak sabitleniyor. Bu nedenle yerleşimi iyi yapmanız gerek Süngeri ıslatıp desenin üstünde deseni görecek duruma gelinceye dolaştırıyoruz. Yavaş ve dairesel hareketlerle çalışmanız iyi olur. Süngeri sırılsıklam yapmayın; ne çok ıslak ne de çok kuru olsun. Her tarafı nemlenecek biçimde çalışmalısınız  Tüm bölgeyi ıslattıktan sonra 20-30 saniye bekliyoruz. Bu arada üzerinden kuru bir bez ya da sünger yardımıyla bir kez daha geçersek daha iyi olur. Ardından, üstündeki kağıdı yavaşça söküyoruz. Eğer desenin tam olarak çıkmadığını görürseniz yeniden kaplayıp işlemi tekrarlayın. Ama yeterince ıslatmış ve kuruması için de beklemişseniz sorun olmayacaktır.

Deseni uyguladıktan sonra üstünden vernik ile geçebilirsiniz. Ama kenarları boş kaldığı için ben biraz daha boya uygulamak doğru tercih olacaktır.

Bu işlemler bittikten sonra, tamamen kuruduğuna emin olunca, su bazlı vernik ile üzerinden geçebilirsiniz. Bu şekilde daha parlak ve daha sağlam olacaktır tepsiniz.
İlk deneme için hiç fena olmadı sanırım. İki kişilik bu kahve tepsilerinden yapıp hediyelik götürebilirsiniz.