Chiller Sistemleri Nelerdir?

1. Su soğutmalı chiller
2. Hava soğutmalı chiller

1. Su soğutmalı chiller: kondanseri su ile soğuyan chillerlerdir su soğutmalı chillerlerde kule fanları vardır kondanser ünitesindeki borunun sıcaklığını alan yani gazın sıcaklığını alan su kulede soğur ve tekrar kondansere gider arabalardaki radyatör mantığı gibi çalışır.

2. Hava soğutmalı chiller : kondenseri hava ile soğuyan chillerlerdir üzerinde fanlar vardır kondanserden geçen gazı soğutmak için kullanılırlar.

Chillerler de kullanılan gazlar sıkışınca ısı yayan genleşinse ısıyı üzerine çeken gazlardır örnek olarak r134,hfc serisi buzdolabı buzdolaplarında evaparatör buzluk kondanserde buzdolabının arkasında borular vardır orası biraz sıcaktır kondanser üniteside orasıdır ve bir kopresör vardır kopresörden çıkan gaz önce kondansere gider kondanserdeki borular incedir ve gaz sıkışır ısı yayar daha sonra evaparatör ünitesine gelen gaz genleşir avaparatördeki borular daha geniştir genleşen gaz buzluğun içindeki ısıyı üzerine alır ve tekrar kopresöre gider soğutma ısıtmanın tam tersidir ısıtmada ısıyı mahale gönderirsin soğutmada ısıyı mahalden alırsın ısıyı aldığın zaman zaten mahal soğur prensip ola