Limon İle Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Hijyenik şartlarda yemek hazırlamak her kadının uyması gereken sağlık kuralları arasında yer almaktadır. Bu şartların sağlanmasındaki en önemli adım mutfak dolaplarının temizliğidir. Mutfak dolabı temizliği marketlerde satılan kimyasal içerikleri yoğun olan aşındırıcı gücü yüksek olan ürünler ile de yapılabilir. Bu ürünler insan sağlığı için zararlıdır. Mutfak dolaplarının parlak özelliğinin yitirilmesi ve dolapları aşındırarak çizilmesine sebebiyet gösterebilir. Bu sebeple Mutfak dolaplarının temizliğinde doğal ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Bu şekilde hem sağlığa zararlı bir madde kullanılmaz hem de yakıcı koku solunmaz.

Mutfak dolabı temizliği sirke, karbonat, limon ile yapılabilmektedir. Limon ile mutfak temizliği nasıl yapılır?sorusunun cevabı ise aşağıdaki gibidir:

Limon sadece mutfak dolabı temizliği için değil mutfaktaki birçok araç ve gerecin genel temizliğinde de kullanılmaktadır. Sıkça kullanılan limon doğal temizlik ürünlerinden biridir. Limonun içerisindeki doğal asitler sayesinde yüzey temizliğinde sadece mikropları öldürmekle kalmaz ve yüzeyin parlak bir görünüme kavuşmasını da sağlar.

Limon ile mutfak dolabı temizliği gerçekleştirmek isteyen kişiler; bir adet orta boy limonun suyunu 300 ml su ile karıştırıp kaynatması gerekir. Kaynayan limonlu suyun ılık hale gelmesi ile su sprey şişesine boşaltılır. Bir bez yardımı ile mutfak dolabının içi ve dışı iyice temizlenir. Mutfak dolaplarının temizlenmesinde mikro fiber bez veya yumuşak bir bez kullanılması gerekir. Sert bezler yüzey üzerinde ince çiziklere sebep olabilir.

Mutfak dolaplarının haricinde tezgahlar da yine aynı şekilde temizlenebilir. Star Galaxy Granit, Çimstone, Corian Tezgah, Belenco gibi yüzeyler limonun asidik özelliğinden etkilenmemektedir.