Çelik Demir Hakkında

Çelik, demirin içerisindeki karbon oranının azaltılmasıyla meydana gelen önemli bir yapı malzemesidir. Demir cevherin içinde %5’den fazla karbon bulunmaktadır. Sırasıyla bazı ışıl işlemlere tabi tutularak içindeki karbon oranı %0,16-0,22’ye indirilerek meydana gelmektedir.

Çelik, içerisindeki karbonun miktarı arttıkça mukavemeti ve sertliği de artar. Bu durumda işlenebilirliği azalır. Kolay işlenilmesi sebebiyle çelik inşaat sektörü için çok önemlidir. Üretilen çelik hangi yapı için kullanılacak ise ona bağlı olarak karbon oranı da değişiklik gösterir.

Çeliğin çekme mukavemeti çok yüksektir. Bu özelliğinden dolayı köprüler gibi çekme gerilmesi oluşan yapılarda kullanımı yaygındır.

Çelik içinde kom, vanadiyum, molibden, nikel gibi maddeler de katılarak yüksek kaliteli çelikler elde edilebilmektedir. Bu maddelerin çeşitleri ve oranları ise kullanılacak çeliğin cinsine göre değişkenlik gösterebilir.

Betonun çekme dayanımı düşük olması sebebiyle çekme gerilimini karşılaması için dairesel kesitli uzun çelik çubuklar konur. Bu çubuklara donatı yada betonarme çeliği denir.

Yüzeyi pürüzlü bir şekilde üretilen ve betonun içerisinde daha sıkı tutunması amaçlanmaktadır. Bu şekilde yüzeyi pürüzlü olan donatılara nervürlü çelik veya profilli çelik denmektedir.

Ankara’da bulunan Gürşah Demir Çelik Sanayi Ticaret Limited Şirketi demir ve çelik dışında da şirket politikası gereği yeniliklere açık bir şirkettir, inşaat sektöründeki 30 yıllık tecrübelerini, bilgi ve birikimleri ile birleştirerek siz değerli müşterilerine sunmaktadırlar. İnşaat çivisi, çelik hasır, çelik lama, inşaat demiri  olmak üzere pek çok farklı ürünü de mevcuttur.

Detaylı bilgi almak için: Nervürlü Çelik Ankara firması ile irtibata geçebilirsiniz.

Web sitesinden ziyaret edebilirsiniz yada aşağıdaki diğer bilgilerden erişim sağlayabilirsiniz.

İletişim Bilgileri 

  • 100.Yıl Bulvarı 1234.sokak No:26 Ostim/Ankara
  • Tel: 0312 385 39 33
  • Tel: 0312 354 65 03
  • Mail: info@gursahdemir.com
  • Mail: gursah@gursahdemir.com