Araba Kullanmaktan Neden Korkuyorum?

Vehofobi, bir bireyin direksiyonun arkasında otururken yaşadığı korkudur. Farklı durumlarda meydana gelebilir ve ortak özelliklerinden biri, aracı kullanmayı engelleyen felç korkusudur.

İnsan neden araba kullanmaktan korkar?

Kişilerin yaşayacağı korkular oldukça çeşitlidir. Bazen insanlar bir kazaya neden olmaktan veya vitesi yanlış atmaktan korkuyorlar. Bazen ise sorun arabayı kullandıkları otoyollardan ve büyük caddelerden kaynaklanıyor.

Ayrıca, arabayı yüksek sürat de veya geceleri kullanmaktan korkan kişilerde bulunmakta. Vehofobinin üç boyutu vardır:

Bilişsel

Bilişsel boyut, kontrol kaybı, kaza, ölme korkusu yada diğer insanların ölümlerine sebep olma düşünceleriyle ilgilidir.

Duygusal veya psikolojik
Araba kullanma korkusu yaşayan insanlarda kaygı, güvensizlik hissi, kas gerginliği, mide bulantısı ve aşırı terleme meydana gelebilir. Bunun yanı sıra bulanık görme, kalp ritminde hızlanma, ishal veya ellerde ve bacaklarda titreme de olabilir.

Araba Kullanma

Vehofobisi olan kişiler bazen araba kullanmaktan tamamen uzaklaşır. Bazen de sadece belirli durumlar altında, örneğin biriyle birlikte belirli yollarda, gündüz ve belirli bir hız aralığında araba kullanırlar.

Kişiler bu korku ile yaşarken aynı zamanda arabada bir bakım, tamir, onarım yapılması gerektiğini anlayamayabilirler. Bu sebeple Opel Servisi Sancaktepe gibi bilinen oto servislerinden gerekli tamiri, bakımı ve onarımı yapılmasını isteyebilirler.

Aynı zamanda ikinci el araç satın almadan önce aracın durumu ile ilgili Dr oto ekspertiz firmaları gibi kurumsal firmalardan ekspertiz raporu alarak aracı satın alıp almama konusunda karar verebilirsiniz.