Can Dostumuz Sevimli Köpekler

İnsanların can dostu ve en sadık hayvan olarak bilinen köpekler çoğu insan tarafından sevilir. İnsan ve köpeği birbirine bağlayan pek çok yön vardır. Köpeklere insan muamelesi yapılmamalı. Çünkü bu köpeğin ruhsal ve bedensel durumunu etkilemektedir. Köpeği kumanda eden besleme ve üremedir.  Alıp yetiştireceğimiz köpek yada aldığımız yetiştirdiğimiz köpek, bizleri ona yaptığımız sevgi, bakım ve beslenme gereksinimlerini karşılandığında kendisini yanımızda huzur ve güven içinde  yani  kısacası evinde  gibi hisseder. Sahip olduğumuz hayvanlar asla bizim tapulu malımız değildir. Onlarında duyguları olduğunu ve ihtiyaçları olduğunu unutmamalıyız. Köpekler kızdıklarında, sevindiklerinde bunu sahiplerine belli ederler. Eğer bunu hissederseniz aranızdaki dostluk başlamış demektir. Eğer bir köpeğin dostluğunu kazandıysanız, sahip olduğunuz köpeğin sizin için her fedakarlığı yapacağını da bilmelisiniz.

Böyle bir köpeğe sahipseniz de çok şanlısınız demektir. Köpeğin sahbinden beklediği sadece sevgi ve anlayıştır. Her zaman anlayışlı olamazsınız ama sevgi vermek sonsuzdur. Sevgi verdiğinizi hissettiği gibi, bunu esirgediğiniz anda bunu fark eder zaten.  Köpeğinizin cinsi ne olursa olsun en büyük ihtiyaçları sevgi ve güvendir. En büyük sorumluluğumuz bu güzel ilişkinizi her zaman korumak ve dostumuzu hayal kırıklığına uğratmamaktır. Köpek o kadar sadık bir hayvandır ki eğer onun kalbinde yer edinmişseniz sopayla da kovalasanız yine yanınızda belirecektir. Belki ilk zamanlarda zorluk çekeceksiniz ama sonucunda yıkılmayacak bir dostluk kazanacaksınız. Peki bu sevimli köpeklerin bilinmeyen özellikleri nelerdir ?

İnsanların vücut ısısı 36,5-37.00 iken köpeklerin vücut ısıları 2 derece fazladır. Köpeklerin 38.5-39.5 derece vücut ısıları değişmektedir. Pire gibi haşerelerin köpeklerde olmasının bir nedeni de budur. Çünkü haşereler sıcak ortamı sevmektedirler. Köpeklerin etrafı siyah beyaz olarak gördüğünü zannetsekte bu yanlış bilgidir. Aksine köpekler renkleri algılayabilmektedir. En çok  gördüğümüz davranışlarından biri olan kuyruklarıyla oynaması, genelde can sıkıntısından yaptıkları bir eylemdir. Köpeğinizin kuyruğuyla oynadığını görüyorsanız bu onunla yeteri kadar zaman geçirmediğinizi gösterir. Hatta bazen sürekli evde tek başına kalan köpeklerde, etraftaki koltuk veya eşyaları parçalama eğilimi gözlenebilmektedir. Köpeklerin dişleri bıçak gibi keskin olduğu için büyük hasar verebilirler. Sahip olduğunuz köpeğinizle, bebeğiniz gibi ilgilenmeniz gerekmektedir. Onlarında ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları vardır. Evde bir süs gibi düşünmek çok bir hatadır. Onlarında hisleri olduğu unutulmamalı.

Öyle ki, bir köpeğe sahip olmak hayatınızı değiştirebilir. İnsanlar ve köpeklerin dostluğu çok eskilere dayanmaktadır.

En iyi dostumuz dediğimiz bu hayvanları çıkardıkları seslerden, kuyruk hareketlerinden bile ne istedikleriniz anlayabiliriz. Fakat akıllarından ne geçtikleri bilemeyiz. Ama köpeğinizle aranızda ki bağ çok güçlü ise onun her hareketinden ne hissettiğini anlayabilirsiniz . Genelde köpekler huzursuz olduğunda veya korktuğunda sahiplerinin yanına koşarlar. Köpekleri diğer hayvanlardan ayıran diğer bir özellik insanlarla direk göz kontağı kurmasıdır. Köpeklerin diğer özelliklerinden biri ve en önemlilerinden biri de koku duyularının insanlardan çok güçlü olmasıdır. Polis teşkilatında eğitilerek polislere yardım eden köpekler sayesinde çok fazla uyuşturucu bulunmuştur. Hatta deprem bölgesinde bir çok insana ulaşılmıştır.

İnsan yüzlerini en iyi okuyabilen hayvanlar aleminde köpeklerdir. Yani köpekler sahiplerinin üzgün, mutlu olduklarını anlayabilirler.

İnsanların köpekleri evcilleştirilmesinin üzerinden çok fazla yıl geçmesine rağmen köpeklerin ilkel içgüdüleri hala varlığını sürdürmektedir. Dolunayda uluma  ve bölgelerini işaretleme eğilimleri buna örnektir. Bizler çok fazla yemek yediğimizde veya içtiğimizde hıçkırık tutar. Köpeklerde aynıdır. Onlarda fazla bir şeyler yedikleri zaman hıçkırık tutar. İnsanları birbirinden ayıran en büyük özellik parmak izi olduğu gibi, köpekleride burun izleri birbirlerinden farklıdır. İnternetten izlediğimiz videolar onları şapsal gibi gösterse bile köpeklerin zekası iki yaşındaki çocukların zekası kadardır. Fazlasıyla zeki olan köpekler 250 kadar kelimeye tepki verebilmektedir.
Köpeklere tatlı şeyler yedirmemiz gerekmektedir. Özellikle çikolatının içinde bulunan teobramin kimyasalı köpekler için zehirli bir maddedir. Onlara ciddi zarar verebileceği gibi  ölümüne bile neden olabilir. Bundan dolayı onlara çikolata ve benzeri tatlı şeyler yedirmeyin

Ayrıca onun ihtiyaçları da göz ardı edilmemeli. Beslenmesi,banyosu, tüylerinin kesilmesi gibi. Tüylerini veterinere traş ettirebileceğiniz gibi traş makinası ile kendiniz bile traş edebilirsiniz. Seyahat ediyorsanız araç ve köpeğinizin güvenliği için, araç arkası köpek kafeslerini kullanabilirsiniz.

Köpekler en sevimli dostlarımızdan biridir. Köpek ya da herhangi bir canlıya sahip olmak istiyorsanız. Bunu çok iyi düşünün. Hayatınızda sürekli olacağından ve bakabileceğinizden emin olduktan sonra karar verin. Belli bir süre sonra sıkılıp bırakacaksanız hiç bakmaya girişmeyin. Çünkü belli bir yuvaya kavuştuktan sonra dışarı atılan köpekler bunalıma girmektedir. Sahip olmayı düşünüyorsanız da İstanbul’da barınaklarda bir sürü köpek olduğunu ve yuva beklediğini unutmayın.

Köpek sahibi oldunuz ve basit şeyleri bile nasıl öğreteceğinizi bilmiyorsunuz. Basit kurallar, tuvalet eğitimi gibi. Bunun eğitimini veren firmalar mevcut. Hatta sırf bu işi yapan Gebze’de köpek eğitim merkezlerinden bilgi alabilirsiniz.Her köpek türünün eğitim alması gereken zamanlar vardır. Vereceğiniz eğitimlerin zamanında verilmesi önemlidir. Eğer köpeğinize evde bakacaksanız, ilk öğrenmesi gereken tuvalet eğitimi olacaktır. Tüm eğitimleri aldırmanız köpeğinizle iletişiminizi kolaylaştıracaktır.

Özellikle köpeğinizi sizi koruma niyetiyle aldıysanız bodyguard eğitimi gerekir. Evinizi korumasını istiyorsanız evde koruma eğitimi aldırmak sizin için faydalı olacaktır.