Salma Tavuk

Gezen Tavuklara verilen büyük önemden sonra Tavuk Satışı bir hayli patlama yaptı ancak tüketici organik olsun doğal ortamında yetişssin kimyasal ile beslenmesin şişirilmiş içi boş değil besili hayvanlar tercih ettiği için pazar bir hayli büyüdü.

Sektör genişledi ve farklı alanlar ortaya çıktı Tavuk satışı yapanlar Bunlara ekipman sağlayan firmalar Çiftlik Kurulumu yapan profesyonel ekipler hayvan nakliyatı yapanlar derken bu liste uzayıp gidiyor. Hobi olarak bu işe soyunan üretici de var ticari amaçlı kalkışan da ticari kar gütmek istiyorsanız iyi bir çiftlik kurulumu 200 bin Tl civarına geliyor güvenlik 1 yıllık yem bunların hepsi içerisinde elbette.

Karşılaşacağınız negatif durumlar için gerekli donanımlara sahip olmanız bilgi seviyenizin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Eksik kaldığınız yönlerde bu konuda da sizlere destek olacak firmalar mevcut. Bu işi yapabilmeniz için sevmek birinci kural eğer canlıları seviyor doğayı seviyorsanız bakımı ve düzenli tutması size zor gelmeyecek tavuklarınız dan en iyi verimi alacaksınızdır.

Kümesinize verdiğiniz önem alacağınız verimi büyük ölçüde etkileyeceğinden tüm ekipmanlarınızın hazır bakımlı ve temiz olması gerekmektedir kümesinizin çelik zemin üzerine kurmanız toprak zemine kurulum yapmamanız da bir sonraki adım olmalıdır. Toprak zemin her daim nemli olacağından bakteri oluşturması da bir o kadar kolaydır temizlerken de size büyük ölçüde zaman kaybı sağlar Bu nedenle tercih edilmemelidir.

Çim halı döşenmiş alanlarda tercih edilir ancak buda ıslak kalacağından önerilmez. Kümeslerde yeterli sayıda Askılı Tavuk Sulukları, sulukları, bulunmalıdır bunu da yetiştirdiğiniz canlı sayısına kadar temin edeceğiniz yere sorup yeterli gelecek sayıya ulaşabilirsiniz.

Salma Tavuk Nasıl Yetiştirilmelidir ? Biraz da bundan bahsedelim Öncelikle marketten aldığınız yumurtaların çabucak ve hızlıca tavuklardan alımı için güzelim hayvanlar mini minicik kafeslerin içerisinde en hızlı verimi almaları en güzel renkteki yumurtayı versinler diye kimyasallar ile şişirilir farklı yemler yedirilir ve reyonlara gönderilir. Salma tavukçuluk ise organik beslenmek isteyenlerin tercihidir.

Salma tavukçulukta 3 tane ayrı ırk kullanılır bu tavuklar gündüzleri doğal ortamında ot, böcek, taş, kum ile beslenir akşamları son derece sağlık standartlarına uygun onlar için yeterli imkanın sağlandığı kümeslere koyulurlar.

Irklardan biri Dillere Destan Lohman Tavuk Irkı Bu tavuk diğer tavuklara göre daha dayanıklı her türlü hava koşuluna uyum sağlayan az yem yiyerek daha çok yumurta elde edilen türdür.

Ataks cinsi ikinci tercih edilen cins olup yıllık ortalama istatistik verileri değil firmaların açıklamalarına dayanarak 280-290 yumurta üretebilmektedirler Lohmandan farkı ise daha çok yem tüketip daha az verim alınmasıdır en üşengeç tavuk cinsidir..

Son olarakta Pleymut Tavuğu Benekkli çilli de denir halk arasında.  Diğerlerinden farkı ağırlığıdır köy tavuğu olarak ta bilinir ağırlığından dolayı eti tercih edilir.

Salma tavukçulukda doğal ırka hiç yem verilmemesi olanaksızdır ancak verilen yemler hiç bir şekilde kimyasal içermez doğasında beslendiği gibi ek besin almaları kendi sağlıkları içinde önemlidir yalnızca iki çeşit yem kullılmaktadır bunlar Piliç yetiştirme yemi doğal yumurta Yemidir.

Bursa Sakarya Balıkesir sıklıkla çiftlik kurulumları için tercih edilen köylerdir havanın elverişliliği temiz hava ot çeşitliliği doğal hayvancılığın oldukça popüler olduğu şehirlerimiz arasındadırlar. Kışların sert geçeceği illerde kurulacaksa çiftliğiniz kümesinizin ısıtımı son derece uzman ekipler tarafından en iyi şekilde yapılmalıdır ki Tavuklar için uygun ortam sağlanmalıdır. Yılın 12 ayının sert geçtiği soğuk kara kışın yüzünü gösterdiği doğu illerimizde Salma tavukçuluk  yapılması tavsiye edilmemektedir.