12 Kızgın Adam

1957 ABD yapımı drama Türünde Sidney Lumet’in yönettiği ilk filmdir.
Henry Fonda, Lee J. Cobb, E. G. Marshall, Martin Balsam, John Fiedler, Jack Klugman, Edward Binns,
Jack Warden, Joseph Sweeney, Ed Begley, George Voskovec, Robert Webber gibi Ünlü Oyuncu Kadrosuyla sinema perdesindeki yerine aldı.
Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabaları hakkındadır.
Hikaye bir cinayet davasındaki yargıcın jüriye talimatlar verdiği kapanış konuşmasının sonrasında başlar. Amerikan yasalarına göre jürinin kararı suçlu ve da suçsuzlar oybirliği ile alınmalıdır. Oybirliği ile alınmamış olan karar jürinin kendini geçersiz ve davanın yeniden görülmesi anlamına gelir.
Jürinin karara bağlaması gereken konu; şehrin fakir bölgesinde yaşayan bir çocuk zanlının babasını öldürüp öldürmediğine karar vermektir. Jüri ayrıca sanığın suçlu bulunması halinde uygulanacak ceza  idam olacağı ve o eyaletin yasalarına göre nasıl bir ölüm olacağı konusunda bilgilendirilir. Sonrasında on iki jüri üyesinin davayı tartışacakları ve birbirlerinin kişiliğini tanıyacakları jüri odasına girerler.

Filmin bundan sonraki konusu jüri üyelerinin, bazı durumlarda ön yargılara dayanan oy birliğine ulaşma yolunda karşılaştıkları zorluklar etrafında döner. Sekiz jüri ilk oylamada farklı bir görüş bildirir. Sekizinci jüri bulunan delillerin ikinci dereceden olduğunu ve çocuğun adil bir tartışmayı hak ettiğini belirtir. Sorgulamaya sadece iki cinayet tanığının olmasının güvenilirliği ve kesinliği ve cinayette kullanılan bıçağın aynısının çocuğun montunun cebinden çıkararak ve diğer üyelere gösterir ve diğer şüpheli durumları göz önüne alarak başlarlar.

Sekiz numaralı jürinin en azılı rakipleri 3. 4. ve 10. jüriler çocuğun bahanesinin berbat olduğunu, cinayet gecesi gittiğini iddia ettiği film hakkında herhangi bir ayrıntı hatırlamadığını ve babasını öldürmek için yeterince motive olduğunu belirtirler .Suçsuz kararını savunanlar çocuğun hafıza eksikliği yaşadığı, panik atak ile açıklanabilir ve ayrıca tanıklardan yaşlı adamın ilgi çekmeye çalışmış olabileceğini ve diğerinin cinayete gözünde gözlükleri yokken tanık olmuş olabileceği söylerler.

Müzakere devam ederken jüri üyeleri de 9., 5., 11., 2., 6., 7., 12., 1., 4., 10., ve son olarak da 3. jüri sırasıyla suçsuz kararına doğru yönelmeye başlarlar…