Yöresel Lezzetleri İle Bursa

Türkiye’nin her bir yöresi ayrı ayrı lezzetleri ile ünlüdür. Bursa’da ayrı damak lezzeti olan şehirlerimizdendir.

Bursa’nın yöresel yemeklerinden bazılar şunlardır;

Bursa Güveç: Kuzu eti, mantar, biber, domates, soslar ve özel baharatlarla hazırlanmış yemek güvece konularak fırında pişirilmektedir.

Uludağ Ezmesi: Süzme yoğurt, sarımsak, taze nane, salatalık kabuğu  ve zeytinyağı karıştırılarak hazırlanan bir meze türüdür. (Zeytinyağlısı da yapılmaktadır oldukça lezzetlidir).

Uludağ Tatlısı: Küçük tart hamurunun üzeri kestane püresi ile doldurularak yapılır. Kestanenin üzeri kaymak ve çikolata ile kaplanır. Servis yapılırken üzerine dondurma konulur.

Sultan Tabağı: Piliç eti, mantar, biber, domates, tuz, kekik ve karabiber harmanlanarak fırında pişirilir. Yemeğin soğumaması için bakırda servis yapılır.

Bunların dışında ; patlıcan silkmesi, kereviz dolması . Etli Yemeklerden; keşkek, yörük kebabı, av hayvanlarından yapılan yahni, pide kebabı, ekşili köfte, ciğer sarması, şipit, İnegöl köfte, mumbar dolması. Hamur İşleri; cevizli lokum, mantı (nohutlu, sade ve kıymalı), cantık, kuru yufka böreği, asude, mısır böreği, dızmana, hamur bamyası, pırasa böreği . Özel günlerde bayram ve düğünlerde; keşkek…,

Bursa’da meşhur olan İnegöl Köfte’yi Uludağ gidip gezdiğinizde hem lezzet şöleni hemde ufkunuzu genişletecek bir çok ayrıntı bulabilirsiniz.

Metropol kentlerde bu tarz lezzetlere ulaşmak hem zor hemde çok kolay yemekmatik yemek kartı ile avm lerde anlaşmalı esnaf lokantalarında yemek yiyebiliyorsunuz. Dahası sadece bu lezzetleri yemek için Bursaya kadar gidenlerde var nitekim doğru yoldalar Afiyet Olsun.