OFSAYT VE BAYANLAR

Futbol ülkemizde sevilerek Takip edilen  oynanan spor dallarından biridir. Zaman zaman şiddetli tartışmalara sebebiyet veren futbol terimlerinden birisi de ofsayttır.

Bayanların Pek ilgisi çekmez ama bazı bayanlarında tutkusudur.

Ofsayt Off-side nedir ? Neden bayanlar anlamaz yada ilgisini çekmez ? Ya da neden anlamadıkları düşünürler?

Ofsaytın tanımı, uluslararası futbol federasyonu (FIFA) tarafından tanımı devamlı olarak değişmektedir. Nedeni  sizce nedir dersiniz? Pasif ofsayt olma durumudur. En güncel  tanımı ise oyuncunun kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibinin  kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olamamasıdır.

Ancak ofsayttın geçersiz olduğu durumlar da vardır; oyuncu kendi yarı sahası içerisindeyse, yada kendisi ile kale çizgisi arasında en az iki rakip oyuncu var ise .Yan hakemin damalı bayrağı havaya kaldırdığında ofsayt cezası verildiğinde serbest atış kullanılabilir.

Bu kadar basit bir kavramın neden bayanlar tarafından anlaşılmadığı şeklinde konuşmalar oluşmaktadır. Cevap aslında çok basit. Erkeklerin anlatım gücünün eksikliğinden ve kadınların bunu zaman kaybından başka bir şey olmadığı düşüncesinden  kaynaklanmaktadır.

Erkekler  teknik ve pratik zeka bakımından daha yeteneklidir. Bayanlara göre bayanlar ise sosyal ve duygusal zeka bakımından yeteneklidir. Erkekler iyi bildiklerini iddia ettikleri bu konuda taviz vermek istemediklerinden pek anlatmak istemezler.

Anlatmaya çalışsalar da doğru kelimeleri ve anlatımı kullanmadıklarından pek anlaşılamazlar.Bayanlar sadece bazen anlamamış rolü yaparlar ki karşı taraf mutlu  olsun. diye

Gerçekten anlamayan bayanlar olduğu ileri sürülse de bir o kadar anlamayan erkek futbolseverde bulunmaktadır. Sorun sadece kavrama  yeteneklerinin  gelişmişliğiyle  alakalıdır.

Anlamamakta ısrar eden birinin anlamasına yardım edecek basit bir örnek verecek olursak  trafiktesiniz  bekliyorsunuz ve önünüzdeki araçı geçmek için hareket etmeye  başladınız.. Arkanızda tekrar oluşan sıraya rağmen birisi geliyor ve sırada durmak yerine sizi görüyor  ve sizin sıranıza giriyor ve işte bu durum  ofsayt’a giriyor.. Bir bakıma taktik meselesidir.