Yatak Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Koşulsuz Şartsız evlerin en özel köşeleri yatak odalarıdır. Evinize gelen misafirlerinizi ağırladığınız salon ve oturma odası sevdiklerinizle yemekler yediğiniz mutfaklar tüm bu odaların dekorasyonunu onları düşünerek hazırlayabilirsiniz. Fakat konu yatak odasına geldiği zaman dekorasyon tamamen size hitap eden ürünler olacaktır… Dilediğiniz renkleri ve mobilya tasarımları , dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz bu oda da yaratıcılığın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Evinizin geri kalanından tamamen bağımsız bambaşka bir tarzda da döşeyebilirsiniz. Tüm evi son derece modern tarzda dizayn edebilirsiniz. Yatak odası dekorasyonunu planlarken bu odayı çiftler kullanacaksa ortak bir dekorasyon dili belirlemekte fayda olacağını düşünüyorum. Çünkü; Yatak odası evin diğer bölümlerine nispeten çok farklı bir kurguya sahip olmalıdır… Bu alanlarda ev içindeki her şeyden revize edilerek sade bir şekilde özenle dizayn edilerek Günün yorgunluğunu atıp pozitif olacağınız bilinç altımızda derin yolculuklara çıkacağınız yatak odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken detaylar vardır.

1. Işık ve Yatak konumlandırması
Gün ışığı yatağın konumu çok önemli. Gün içinde siz orada olmasanız dahi gün ışığı yatak odanıza mutlaka girmeli. Gün ışığını tamamen engelleyecek perdeler kullanmadan Sabah sizi Güne Merhaba diye uyandıracak ve güne hazırlayacak miktarda ışık girmeli. Yatağınızın düz ve sağlam bir duvara dayayarak yerleştirmeniz ve mümkünse ayak ucunun kapı yönüne bakmaması doğru olacaktır.

2. Karşısı kalabalık olmamalı
Güne uyandığınızda gördüğünüz ilk şey önemlidir. Yatağınızın tam karşısında gardırop ya da başka bir mobilya kalabalığı olmamalı. Mümkünse pencereye doğru bakması daha doğru olacaktır. Eğer bu mümkün değilse karşısındaki duvarı boş bırakın ya da sevdiğiniz anıları resimleyin.

3. Zıtlık Uyumu
Yatak odaların da genel olarak canlı renklerin hakim olmadığı renkleri kullanmalısınız Onun yerine Sakinleştirici etkiye sahip açık mavi tonlar tercih edilebilir. Yada zeminde kullandığınız laminat  parke. Seçimlerinizi bu yönde kullanabilirsiniz. Çünkü; Canlı ve kontrast renkler tercih etmek uykunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Parke seçimlerinizi üsküdar laminat parke satan firmalardan tercih edebilirsiniz.

4. Depolama hatası
Yatak odalarında genel olarak yapılan hatalardan biri de Açık gardırop sistemi kullanmak ve dolap üstlerine eşya istiflemek, en büyük hatalardan birkaç tanesinden biridir.

5. Ürün Seçimi
Yatak odalarında mümkün mertebe ham ve doğal malzemeler den üretilmiş yumuşak hatlı formlar sıcak dokular kullanılmanızda fayda olacaktır. Cam aynalı gibi soğuk ve sert malzemelerden uzak durun.

6. Hantal ve büyük parçalar
Özellikle küçük alanlarda büyük ve hantal mobilyalar tercih etmek ürün seçiminde yapılacak büyük hatalardan biridir. Alan dar ise mutlaka ince hatlı bir karyola tercih ederek Kıyafetleriniz için fazla yere ihtiyacınız olacağından sade hatlı bir gardırop tercih edebileceğiniz araç gereçlerle dizayn edebilirsiniz.