Suçluların Savunulmayı Hak Ettikleri Durumlar Var Mıdır?

Herkes hayatı boyunca hatalar yapar. İnsan, hatalar yaparak büyür. Bu hataları fark edip, bunlardan dersler çıkarmamız gerekir. Önemli olanda budur zaten. Yalnız bazı hataları affetmesi çok güç olur. Maddi hasarlar bir şekilde kapatılır ancak manevi zararları kapatması oldukça güçtür. Bir araca çarparsınız onun masraflarını ödersiniz ancak çarptığınız araçta biri ölmüşse bunun karşılığını ödeyemezsiniz.

İşte tam da bu noktada suçlu olduğunuzu bilmenize rağmen kendinize bir çözüm ararsınız,  oturduğunuz koltuk dikenli gelir rahat oturamazsınız yattığınız yatak sizi boğar uyuyamazsınız ve sadece kendi vicdanınızı rahatlatmak için bir avukat tutarsınız ve ondan para karşılığında suçlu olan sizi savunmasını istersiniz. Bana kalırsa herkes iyi bir savunmayı hak eder. Çünkü iyi bir savunma gerçekleri değiştirmez. Gerçekleri yüzeye çıkartır.

Bazı avukatlar suçluyu temsil etmesi istendiğinde kabul etmezler. Suçlunun savunulmaması gerektiğine, cezasını çekmesi gerektiğine inanırlar.

Ancak bir  avukatsanız davalara duygusal bakmamanız gerekir. Çünkü sen istediğin kadar doğruyu anlat karşı taraf kendisini haklı çıkartabilmek için yalan söyleyecektir. Küçükken bile kardeşimiz veya arkadaşımızla ettiğimiz kavgalarda iki tarafta farklı şeyler söylerdi ve kendini haklı çıkartmaya çalışırdı. Bana kalırsa hiçbir şey değişmemiş ve hala aynı durum olmakta. Bununla ilgili yasalara bakarsak, Anayasa’nın 36.maddesinde, “ Hak Arama Hürriyeti” içinde, “ Temel Haklar ve Ödevler” arasında; “Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir” şeklinde düzenlenmiştir.

Ve unutulan bir şey var suçlu olan tarafın avukatı müvekkilini sadece suçsuz çıkartmak için uğraşmaz, en hafif cezayı çekmesi için onu en iyi şekilde savunmaya çalışır. Her suçlu cezayı hak eder ancak suçundan fazlasını hak etmez. Bu yüzden Avukatlar suçu değil sanığı savunur.  Her kimse, ön yargı ile  yaklaşmadan onunda kendisini ifade etmesine izin vermelidir. Bana kalırsa doğru olan tamamen budur.

Bursa ceza hukuku avukatı hizmetleri ile ilgili danışmanlık hizmeti almak isterseniz eğer Avukat Elif Çavuşoğlu ‘nun web sayfasını link üzerine tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.