Spor ve Protein Tozu

Protein Tozu; Spor yapan kişilerin günlük protein ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılamalarını sağlayan bir tür gıda takviyesidir.
Protein tozları; kolay kullanılabilmesi ve kas gelişimine hızlı bir şekilde destek oldukları için, spor yapan kişiler tarafından oldukça sık tercih edilme sebebi;. protein tozu kullanımı ile kas oluşumu daha kolay oluşturur.
Fakat bazı uzmanlar Protein tozunun zararlı olup olmadığı ile ilgili protein tozlarının nasıl üretildiği ve içeriğinde olan etken maddeler ve ne zaman kullanılması gerektiğidir.
Protein tozları; peynir altı suyu, yumurta, et, süt, soya, bezelye ve pirinç gibi gıdalardan elde edildiğini belirten bazı uzmanalar protein tozu üretiminin ve karışımlarının doğru gerçekleştirildiği takdirde proteinlerinden bir farkı olmadığını ve zararlı bileşen içermediğini söylemektedir.

Tüketicilerin kalitesine inandıkları ürünleri ve markaları güvenle kullanabileceklerinin altını çizen uzmanlar protein tozlarının sadece sporcu beslenme ürünlerinde değil bebek mamaları, çocuk ek besinleri ve Hastanın ağızdan beslenmesinin mümkün olmadığı durumlarda, tüm besinlerin sıvı biçimde mide, onikiparmak veya boş bağırsağa doğrudan verilmesi gibi durumlarda kullanılan beslenme ürünleri gibi özel gıdalar içerisinde de bulunduğunu söylen uzmanlar tüketicilerin kafasında merak uyandıran uzmanlar bazı sorulara açıklık getirdi:

“Protein tozu, proteinden farklı bir şey değildir. Protein; vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en temel besin maddesidir.
O zaman böyle bir durumda Protein tozu kansere yol açar mı? Sorusuna da burada açıklık getirilmiş olur. Protein tozları; kansere yol açmak bir yana vücuda pek çok yarar sağlamakta ve tedavi amaçla da kullanılmaktadır… Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda “Whey protein” olarak satılan protein tozlarının içerisinde bulunan bileşenlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği de kanıtlamıştır. Kanada’da ve Amerika’da yapılan araştırmalarda ise ek gıda olarak toz şeklinde alınan “Whey proteini” ve “soya proteini”nin anti-kanser etkisinin olduğu da belirtilmiştir.