Antalya Kekova

Kekova, Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir ada olarak bilinir. Kaynaklara çoğu kez “Kakava” diye geçmiştir. 4.5 km²’lik yüzölçümü olmakla birlikte bu adada kimse yaşamamaktadır. Üzerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan adaya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.

Sadece Antalya ile sınırlı değil, tüm Akdeniz dünyasının en temiz denizine sahip olan Kekova ve çevresi bu temizliğini tartışmasız koruma altına alınmış olmasına borçlu da diyebiliriz. Bu konuda yabancı ziyaretçilerden büyük takdir kazanmış olması Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası korumacılıktaki gurur kaynağı olmasına sebep olmuştur. Ada, hiçbir zaman karşısındaki iki küçük liman gibi kent özellikleri taşımamıştır, daha çok iki kenti perde gibi Akdeniz’e karşı korumaya çalışan; denizcilerin sığınak yeri, gemi inşaası ve onarım üssü olarak kullanılmıştır.

Kekova turizme oldukça fayda sağlayan turistik bir adadır. Kekova pansiyon günlük turlar tekneler ile çevre adaları ve koyları gezme ve oralarda denize girme imkanı sağlayan organizasyon şirketleri bulmanızda mümkün.