Sanat, Mimari, Dekorasyon alanında “Art Deco”

Aslında bir sanat akımı olan “Art Deco” 1920’li yıllarda ilk olarak Fransa’da ortaya çıkan Mimari alanda büyük etkiler yaratan daha çok sanayi ürünlerinden çizgiler taşıyan, gotik akımdan da oldukça etkilenen sanat akımını öne çıkan kavram genelde; geometrik desenlerdir… “Caz çağı” olarak da bilinen sanayileşmenin başladığı dönemlerde ortaya çıkan bu akım kendinden önce gelen birçok akımın da birikimiyle yeni bir tarzı ortaya çıkarmıştır.

Peki Bu akımı evlerimizde nasıl kullanabiliriz bu yazımda;

Klasik, modern ya da avangard tarzlarla Çok uzun dönemdir bu tarzlar evlerimizde dekorasyondan fazlasıyla hakimiyet kurdu. ve evlerimiz giderek birbirine benzemeye başlamasıyla evlerinde yeni bir tarz farklılık oluşturmak isteyenler için “Art Deco” akımı tam da bu çıkış noktasını belirliyor… 1920’li yıllarda ortaya çıkan bu sanat akımı artık kendisini evlerimizde mobilya tasarımlarında da hissettirmeye başlamıştır.

Modern tasarımın yüksek el işçiliği ve ince ürünler kullanımıyla ön plana çıktığı bu sanat akımı evlere havalı bir hava katıyor. Kullanılan Metallerin isli aynaların, mermerin, koyu ve maskülen tarz renklerin kullanıldığı tarzlar artık evinizin yeni vazgeçilmez parçaları olmaya başlanmış Daha çok avangard akımdan kendine özgü sadeliğiyle rol alan modern akımlara ise göz kırpan bu tarz sanat akımları tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bu sanat akımında Geometrik desenlerin başrolde yer aldığı koyu renklerle, parlak lake tarz detaylarla kadifemsi yada saten dokulu kumaşlarla detaylandırılan keskin detaylarla mobilya tasarımlarında kendini belli eden bu akımın olmazsa olmazı ise; daire, üçgen, oval köşe gibi geometrik desenler… Sezonun en trend akımı “Art Deco” Ahşap detayların ince işçilikle birleştiği modellerde mavi, turkuaz, bronz, bej gibi renkler ön plana çıkarmaktadır. Yine Art Deco tarzın vazgeçilmezi olan parlaklığın gri, antrasit, siyah gibi koyu renklerden oluştuğunu net bir ifade ile kullanıcıya vermektedir.

“Art Deco” akımı sadece büyük m2 dairelerde değil, loft dairelerde bile değerlendirilebilir.
“Art Deco akımını sadece var olan ürünlere yansıtırken bile en önemli olan unsur kişiye ve mekana özel tasarımlar oluşturmaktır. Ve bu tarz akımların ürünlerini satan firmalar için; müşterilerin isteklerini çok iyi analiz etmek gerekir. Yaşadıkları mekanı mercek altına almak ve bu doğrultuda kendilerine en uygun “Art Deco” tasarımları ortaya çıkarmak önemli detaydır. Bunu yapınca “Art Deco” tarzındaki mobilyalar için büyük m2 mekan gerekir” gibi alışmış kalıplara takılı kalınmamalıdır ve akıma uygun araç gereçlerle de bu akım detaylandırabilir.

Örneğin; Parlak krom ayaklı cam masalar “Art Deco” tasarımının tamamlayıcı ürünüdür. Küçükte olsa krom ayaklı cam bir masa tercih Edilebilir yada
Duvarlarda kullandığınız rengin zıt renginde aksesuarlar seçebilirsiniz. Beyaz tonlara siyah çerçeveler gibi yada resim detayları
“Art Deco” akımının özelliklerinden biri de parlak aksesuarlar ve aynalardır mekanın her yerine parlak krom, çelik aksesuarlar, metalik sanat eserleri ve aynalar koyabilir. Bu konuda sosyal medya platformlarında satış yapan firmalar “Paşabahçe ve Mudo” mağazalarında bu ürünlerden çok fazla çeşit bulabilirsiniz.