Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırladığımız, ortak yaşam alanları olan salonlar ev dekorasyonu denildiğinde ilk akla gelen yerlerdir. Türkiye’de salonlar en az 12 metrekareden oluşmaktadır. Salonu dizayn ederken, beğenilerimizi, kişiliğimizi yansıtacak tarzda seçimler yapmalıyız. Bunu yaparken  sadece bireysel ihtiyaçlar değil,  ev halkının ve konukların rahatlığı ve konforu da düşünülmelidir.

Salonlar, mobilya, aksesuarlar, tavan dekoru,, duvar zemini, döşeme kaplaması, dokular, renkler ve daha pek çok detayların göz önünde olduğu evin en özenilen ortak yaşam alanlarıdır. Görkemli ve şatafatlı dekoratif unsurlar genelde burada daha çok kullanılır. Çok özel ve minimalist tasarımlarla salon dekorasyonunda farklılık yaratabilir, farklı stil ve tarzlarla göze hitap eden neticeler çıkarabilirsiniz.

Akdeniz, rustik veya kırsal tarz  gibi ögeleri bir araya getirerek eklektik bir tarz yakalayabileceğiniz gibi, yalnızca kolonyal stil bir salon dekore etmeniz de büyük fark yaratır. Bir salon döşerken çok fazla eşya ve aksesuar kullanmaya gerek yoktur. Evinizi düzenlerken daha ferah ve iç acıcı bir atmosfer oluşturmak için sadeliği ön planda tutmanız yararlı olacaktır.

Örneğin, Akdeniz tarzı bir salon açık renk tonları, toprak rengi tonlarının ağırlıkta olduğu ve beyaz rengin çoğunlukla kullanıldığı, dingin mavi tonlarının hakim olduğu ve şık aksesuarların kullanılarak dekore edilen tarzdır. Bu tarzda farklı tarzları bir araya getirebileceğiniz gibi kullandığınız mobilya ve aksesuarlarla dingin bir hava yaratabilirsiniz.

Yunanistan, İtalya, İspanya ya da Türkiye’nin güneyine hakim olan Akdeniz stil, denize yakın sıcak yerlerin havasını evinizde yaşatır. Mavi tonların ağırlıklı olduğu bu tarz sayesinde daha dingin bir atmosfer oluşturursunuz.  Tabi ki tek başına mobilyalar yetmez. Bunun yanında tarzınıza uygun ve evin atmosferini bozmayacak uyumlu bir manzara yağlı boya tablo duvarınızda çok şık duracaktır.  Mobilya başta olmak üzere dekore ettiğiniz her eşyanın simetrik uyumu da iyi olmalıdır.

Simetri uyumunu ön plana çıkarmak isteyenler klasik stil ögeler, asimetrik detaylarla farklılık yaratmak isteyenler ise geometrik formların fazlaca kullanıldığı minimalist ve modern yaklaşımları tercih edebilirler. Salon dekorasyonunda natürel renk tonları huzur veren yaşam alanı oluşturmada birincil unsurdur. Salonda natürel renkler huzur veren bir mekan oluşturmanızı sağlar. Bej, krem veya kahverengi tonları gibi renkler natürel renklerdendir. Doğal renk ve dokularla huzur veren alan oluşturmanız mümkündür.  Aynı zamanda konfor ve işlevsellik sunan mobilyaları bir araya getirdiğinizde salon dekorasyonunda büyük fark yaratırsınız.

Salon dekorasyonunda bir diğer husus zemin döşemesidir. Günümüzde çok fazla çeşidi bulunan zemin kaplamalarda özellikle laminat parke renk ve model çeşitliliği ile çok fazla tercih edilmektedir. Klasik tarzı sevenler balık sırtı modellerini daha fazla tercih etmektedirler. Çok fazla renk seçeneği bulunan parkelerin her zevke ve tarza hitap eden geniş ürün yelpazesi bulunmaktadır. yener laminat parke ümraniye ile irtibata geçerek kaliteli parkelere ulaşabilirsiniz.