Sağlıklı Ye Spor Yap !

Sağlıklı beslenmenin önemini herkes bilmektedir. Peki gerçekten sağlıklı besleniyor muyuz?

Aslında tüm gıdalardan tüketiyorsanız ve belirli ölçülerde de yiyorsanız çok fazla sağlık sorunu yaşamazsınız. Ama tükettiğiniz şeyler fazlasıyla hazır gıda ise sağlıklı beslendiğiniz söylenemez. Şu anki yaşam şartlarından dolayı özellikle İstanbul gibi kalabalık yerleşim bölgelerinde erkek, kadın çalışmak zorunda oldukları için hazır gıdalara fazla yönelinmektedir. En basiti çok ihtiyacımız olan yumurta bile çabuk olsun diye belli kuluçka makinaları sayesinde çabucak çıkmaktadır. Yada tavuklar çok çabuk büyütülmektedir. İnsanlar bu yüzden çok fazla kansere yakalanma riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu yüzden insanlar organik tüketime ya da köy tavuğu, köy yumurtası aramaktadırlar. Zaten doğru olan da bu değil mi? Düşünsenize tavuk gezinerek her türlü doğada bulunan solucan vb. böcekleri yemekte. Gezindiği için güneş ışığı yani  D vitamini almaktadır.  Dolayısıyla yediği şeyler doğal olduğu ve yeteri kadar d vitamini aldığı için biz tavuğu yediğimizde bütün bunlar bize geçecektir. Aslına bakarsanız yediğimiz çoğu şey ya hormonlu, ya da çeşitli işlemlerden geçerek soframıza gelmektedir. Bu yüzden mutfağınızda ev yemekleri pişirin. Çocuklarınız ve kendi sağlığınız için sağlıklı yemek yiyerek sağlıklı beslenin. Eskiden annelerimiz kompostalar yaparlardı, Meyve suyu nedir bilmezdik. Çorbalarımız çeşit çeşit olurdu. Şimdi herşey birazda kolayımıza geldiği için hazır gıdalar kurtarıcımız oluyor. Ama çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için sağlıklı bir yaşam sürmeleri için bu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

Sağlıklı beslenirken dikkat etmemiz gereken diğer konuda düzenli spor yapmak. Şu an en yakın yere bile araç ile gider olduk.  Tembellik kolayca alışılan bir davranış şeklidir. Bu nedenle zincirlerimizi kırıp, sporu günlük hayatımızda olması için çabalamalıyız. Her insanın günde en az 40 dakika yürümesi gerekmektedir.  Eğer spor salonlarına gitme imkanınız yoksa size en yakın parkta veya yürüyüş için uygun bulduğunuz yerlerde yürümelisiniz. Dışarı çıkamama gibi bir durumu söz konusu ise evde koltuk veya sandalye kullanarak belli hareketler yapabilirsiniz.

Sigara, alkol vb. kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Kullandığınız bu ürünler özellikle akciğer ve karaciğerinize çok fazla zarar vermektedir. Bu alışkanlıklardan kurtulmaya bakmalısınız. Sağlıklı beslenme, spor, kötü alışkanlıklardan kurtulduktan sonra çelik gibi vücuda sahip olacaksınız.

Yaşam koşullarından dolayı insanı etkileyen bir diğer etkenlerden biride strestir. Ve bu maalesef çocuklarımızı bile etkilemektedir. Stresten uzak kalmak biraz zor da olsa en azından olayları kafamızda çok büyütmemeye bakmalıyız. Bildiğiniz gibi çay, kahve gibi kafein içeren içecekler bunu tetiklemektedir.  Bu içeceklerden aşırı tüketmemeliyiz. Yapacağınız işleri planlamalı ve ona göre bir düzen oluşturmalısınz. Sadece günlük hayatta yaptığımız işlerle kalmamalı, kendinize bir hobi edinmelisiniz.. Bu sizin deşarj olmanızı sağlayacaktır.

Kısaca daha sağlıklı ve mutlu günler görmek için çaba sarfetmeliyiz. Ve bir an önce kendimiz için bir şeyler yapmaya başlamalıyız. Sağlık her insan için değerli ve önemlidir.. Yeter ki kaybetmeden kıymetini bilelim.