Saçlarınıza İyi Bakıyor Musunuz?

Saçlar herkes için önemlidir. Kadınlar erkeklere oranla saçlarıyla daha fazla uğraşırlar. Uğraşırlar derken gerçek anlamda söylüyorum. Akışına bırakmak yerine sürekli olarak boyatabilirler. Renk seçimleri, saç kesim modelleri, saç uzunluğu her şeye en ince detayına kadar dikkat ederler. Sürekli saçlarıyla uğraşmaları dışarıdan depresyon algısı yaratabilir. Aslında alakası yoktur. Çünkü her gün kendinizi aynı şekilde görmekten sıkılabilirsiniz. En azından saçınızın şeklini değiştirerek kendinizi daha farklı görebilirsiniz.

Peki bu işlemleri yaptırırken veya yaparken saçlarınızı ne kadar koruyabilirsiniz? Bunca işlemi gören saç kısa sürede yıpranabilir. Saçlarınızı koruma konusunda önce sizin saç tipinizi bilmeniz gerekir. İnce telli, kalın telli, sık veya seyrek? Tespit ederek gerekli bilgiyi edinmenizde fayda var. Saçlarınızı seviyorsanız ilk bakımı her zaman siz yapmalısınız. Bakım için belirli aralıklarla da olsa kuaföre gitmek yetmez. Daha fazlasına ihtiyacınız var!

Mesela saçlarınızı yıkadıktan sonra saatlerce havluyla gezenlerdenseniz bunu fazla önermem. Saçlarınızı yıkadınız ve taramaya bile üşendiniz. Buna üşenmemeniz için bir ipucu vereceğim. Saçınızı tararken veya kuruturken oturursanız yorulmayacağınız için üşengeçliğiniz azalacaktır. Bir mobilya mağazasına gidip makyaj masasına benzer bir şey almanızı öneririm. Karşısında fazlaca vakit geçireceksiniz ve bundan zevk alacaksınız emin olun.

Bu arada awox saç kurutma makinesi kullanırken de dikkat etmelisiniz ve saçınıza fazla yakın tutmamalısınız. Saçınızın gerekli nemini alabilir ve saç diplerinizi gereğinden fazla ısıtıp kurutarak zarar verebilir. Saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzayabilmesi için kendi yağına ve nemine ihtiyacı vardır. Bu yüzden fazla sık yıkamak yerine gerekli yağıyla beslendiğinden emin olmalısınız.

Kimsenin eşyalarını da kullanmamalısınız. Bir başkasının saçına kullandığı ürün kendi saçına uygun olacağı için sizin saçınıza daha fazla zarar verebilir. Örneğin bir düzleştirici veya maşa ısısı, kalın telli kıvırcık bir saçta daha yüksek ısıyı kaldırabilir. Ancak aynı ısıda bir ürün, ince telli ve düz bir saç için yıpratıcı olacaktır. Bu yüzden 2.el ürün kullanmamanızı tavsiye ederim. Kendinize uygun ürünleri tespit edip onu kullanmalısınız.

Gerekli korumayı sağlayıp bakım yağlarını araştırmanız ve en azından haftanın bir günü kendinize bakım yapmanız yeterli olacaktır. Günlük dökülme payı haricinde fazladan dökülen saçlarınızın önüne bu şekilde dikkat ederek geçebilirsiniz. Kırıklarınız varsa ve saçlarınız fazla uzunsa bir miktar kestirmeniz saçlarınızı ferahlatacaktır. Bir kardelen çiçeği gibi tüm saçlarınız yeniden çıkmaya başlayacak ve tüm uğraşmalarınıza rağmen saçlarınız dış etkenlere karşı güçlü duracaktır. Saçlarınıza iyi bakın.. 🙂