Niçin İngilizce Uluslararası Bir Dil?

Uluslararası dil olmayı başarmış İngilizce artık yabancı dil denilince ilk akla gelen dildir. Fakat insanların en çok merak ettikleri ise İngilizce nasıl uluslararası bil dil olmayı başarmış ve dünyada yaygınlaşmıştır. Bu konuda bir açıklama yapmak gerekirse eski dönemlerde hiç kimsenin bu konu hakkında üzerinde durmamış olmasıdır.  Aynı zamanda Avrupa Birliğine girmemiş ülkelerden kaynaklanmakta olduğunu söyleyebiliriz. Şu an bir çok ülke de ihracat, ithalat artmaktadır. Ülkeler arası alışverişler ve ilişkiler çoğalmaktadır. Avrupa Birliğine artık  bir çok ülke girmeyi başarmıştır. Bundan dolayı bu soruya en büyük cevabı Avrupai olmamız bağlanabilir.

Günümüzde bir çok öğrenci yurt dışında okuyabilmektedir. Aynı zamanda firmalar ticaret yapabilmektedir. Uluslararası resmi dil olan İngilizce sayesinde bir çok bireye iş ortamı sunulmaktadır. Bir dil bildiğinizde tercüme bürosu tercümanları kadar iyi olmasanız da kendi ihtiyaçlarınızı giderebilmek ve kendinizi ifade edebiliyorsanız  bu size yeterli olacaktır. Eğitim konusunda da  diğer ülkelerde verilen eğitimlerin bu dil ile ders verilir olması bu dili çok daha zengin hale getirmektedir.

Çağdaşlaşmış ve uygarlaşmış ülkelere baktığımızda İngilizce neden uluslararası bir dil olmayı başarmış ve nasıl yaygınlaşmıştır sorusunun cevabını görebiliriz. Bunun en büyük sebebi eğitimdir. Çünkü yurt dışında iyi bir eğitim sağlanmakta ve insanlar yurt dışında eğitim almak istemektedir. İngilizce’nin önemide burda ortaya çıkmaktadır. Uzmanlaştırılmış bir sistem olan İngilizce dilinin, ülkelerin kendi aralarında konuşmasını yaygınlaştıran ve kişilerin artık yüzde 90’ nının bu dil üzerinden iletişim kurduklarını düşünürsek en çok öğrenilen dil kategorisinde bulunmasına şaşırmamak gerekir.

İngilizce Avrupa Birliği sayesinde kaliteli eğitim sunulmasından İngilizce dersleri her zaman bir adım daha önde tutulmuştur. Bundan dolayı da genelde en çok iş hayatında lazım olan yabancı dil haline gelmiştir. İngilizce öğrenmek konusunda başarı yakalanmış olunsa da dil eğitimi bir çok kişinin okul olarak eğitim alması, başka ülkeleri ziyaret etmesi ve iş hayatında ithalat ve ihracat kolaylığı sağlanması gibi  bir çok yarar sağlamaktadır. Dolayısı ile yaşamımızın en büyük kısmını İngilizce dili almayı başarmıştır.

İngilizce öğrenmeye artık ilkokul 2.sınıftan itibaren devlet okullarında da öğretilmeye başlanmıştır. Tabi ne kadar verimli olduğunu düşünülür? Bundan dolayı aileler çocuklarını İngilizce kursuna yazdırmakta daha etkili öğrenmelerini istemektedirler. Hatta maddi açıdan iyi durumda olanlar yurt dışına göndermektedirler. Aslında devlette artık bu konuda çocukların dil konusunda daha iyi eğitim almasını kendi ölçüsünde sağlamaktadır. Ortaokuldan başlamak üzere bazı devlet okullarında Erasmus programı uygulamaktadır. İsteyen öğrencileri bu program sayesinde yurt dışına göndermektedir. Kısacası İngilizce artık yaşamımızın zorunlu bir parçası olmuştur.