Kediler Konuşabilir mi ?

Hepimizin hayatında bir yeri olan akıllı ve tatlı canlılardır hayvanlar. Evcil olan veya olmayan bütün hayvanlar güzeldir ve hepsi sevgiye muhtaçtır. Bize dertlerini konuşarak anlatamayan bu canlılar bize bazı şeyleri farklı yöntemlerle anlatmaya çalışırlar. Bunlar her hayvanda farklılık gösterse de genel olarak davranışları aynıdır. Çünkü hayvanlarında insanlar gibi kişilikleri ve huyları vardır ama genetikten gelen ve içgüdüsel olarak değişmeyen bazı davranışları vardır. Ben bir kediye sahip olduğum için bu yazıda size kedilerin davranışlarından neleri anlayabileceğinizi açıklayacağım.

1-Tüylerinin Kabarması ve Kamburunun Kalkması: Genellikle kendi kedim de sadece geceleri enerjisini atamadığında gördüğüm bir davranıştır.Ama kediniz yetişkinse korkuyordur ve size “Beni tek başıma bırakır mısın sakinleşmem gerekiyor.” diyordur.

2-Karnını Gösterir Pozisyonda Yatmak: Benim kedim karnını sevdirmekten hiç hoşlanmaz ve genellikle sevmeye çalıştığımda bundan rahatsız olur ve bu tüm kedilerde aynıdır. Ancak kediniz size karşı karnı açık bir şekilde yatıyorsa, sakin ve kendini güvende hissediyordur ve size “ Şuan çok mutlu ve huzurluyum her an uyuyabilirim.” diyordur.

kedi

3-Mırlamak veya Gırlamak: Bu davranış kedilerin genellikle uyku vakitlerinde, onu sevdiğinizde hatta öptüğünüz de çıkardıkları sestir. Ya da sizden ilgi bekliyordur “ Beni sev.” diyordur.

4-Bilgisayarın,Sehpanın,Koltuğun Üzerinde Yatmak: Eğer kediniz kullandığınız bilgisayarın üzerinde yatıyorsa ya ısınmak için yatıyordur ya da dikkat çekmek için yatıyordur. Ama koltuk, yatak gibi sizinde kullandığınız bir yerde yatıyorsa büyük ihtimalle size yakın olmaya çalışıyordur, kokunuzu hissettiği yerde yatmaya çalışıyordur.

Kedilerin bunlara benzer bir sürü davranışları vardır, bunları yaşayarak ve araştırarak öğrenebilirsiniz. Ben kendi kedim sayesinde bir sürü yeni şey öğrendim bana bazı insanların katmadığı kadar şey kattı öğretmediği kadar şey öğretti. Hayvanlar o kadar akıllı canlılardır ki konuşamasalar bile sizlere dertlerini anlatmalarının bir yolunu bulurlar.Bence herkesin minik bir dostu olmalı ama tabi ki satın almadan,sahiplenerek. Çünkü satılan hayvanlar nakliyat firmasından mobilya taşınır gibi arabalarla insanlara ürün sunulur gibi sunuluyor ve ben bunu çok yanlış buluyorum ve bunun önüne geçmek için barınaktaki hayvanları veya sokak hayvanlarını sahiplenmenizi tavsiye ediyorum. Satın alma sahiplen !