İç Mekanlarda Mutfak Tasarımı Nasıl Olmalı?

Zaman zaman daralır işlerin içinden çıkamaz hal aldığını düşündüğüm noktada tüm iletişim cihazlarını kapatır ve mutfak ile aramda ilişki kurmaya çalışırım. Beni dinlendiren Huzur veren ferah bir mekan olması sıkıcı kasvetli boğulduğum kafesteymiş gibi değil de dinginliğe ulaştığım bir yer olmalı işte.

Aydınlık Olması için Duvar ve zemin rengini baştan belirledim her şeyimiz planlıydı mutfak dekorasyonu bana ait olacağından kendi tarzımı yansıtmamak olanaksızdı bu yüzden soğuk nötr renkler kullandım. Günümüz modasını hayretle takip ediyorum da pembe mavi mutfaklar hiç tarzım değil. Daha çok Hasır çizgilerin hakim olduğu Ufak tefek Halat ip kullandığım bir kaç yerde silüet resimler bulunan içine gireni çekip götüren bir alan yaratmaktı hayalim. Asmermer Corian Mutfak Tezgahı ise mutfağımın en vazgeçilmez parçası olacaktır. Görünüşü, dokusu ve dayanıklılığı ile en beğendiğim bir yüzey malzemesidir.

Nitekim öyle oldu Duvar ve zemin oturduktan sonra mutfak dolaplarında ve tezgah seçiminde daha az zorlanıyor insan eğer geniş bir mutfağa sahipseniz bu sizi zorlamayacak aksine istediğiniz renk ve modeli entegre edebileceksiniz. Ancak küçük ve dar alanlarda bir tarz yaratmak istiyorsanız seçimleriniz oldukça kısıtlı mesela siyahın şıklığını kırmızının cazibesini bu mekanlarda kullanamazsınız. Beyaz gri ekru gibi tonlamalar seçmeniz aydınlık mekan yaratımı açısından daha cazip olacaktır.

Benim ev tutarken ilk baktığım yer mutfak ve şartlarda elverişli olduğundan bu konuda şanslı olmalıyımki mutfağım çok geniş ve ferah bu nedenle istediğim her dolap ve tezgahı entegre edebildim. Yerde sade leke tutmayan bir halı zıt renkte tabureler ile kombin ettim. Mutfağın ortasında mutfağı baştan ortaya doğru hedefleyen tezgah bulunuyordu onuda zemin ve dolap rengine uyumlu renkte seçmeliydim mutfak dolaplarında soğuğun rengini tasvir eden griyi tercih etmiştim Orta Tezgahta açık renk kullanıp kullanışlı 3 Metal avizeyi bu tezgahın tepesine konumlandırdık.

Aksesuarlarda abartıyı sevmediğimden metal ağırlı nötr obje seçimleri beni daha da iyi yansıtacaktı nitekim öylede oldu. Şimdi gönül rahatlığı ile sıkıntılarımdan arındığım yeni reçeteler ürettiğim depresiflikten uzaklaşıp işe yaradığımı düşündüğüm alan iç mekanın bence en elverişli olmalı dediğim yeri mutfak.

Her zaman iç mekanlarda tasarlayabileceği konsepti olmalı insanın her kafadan çıkan sesle ev dekore edilmemeli bilinmiyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almalı dışarıdan Profesyonel ve direktif bir bakış açısı işinize yarayacaktır. Bu biraz maliyetli olabilir belki ama sonuç tüm ev halkını mutlu edecektir. İç mekanlarda ortak fikirler almak yerine herkes kendi alanını dekore ederse ortak yol bulunabilir genelde erkekler salon ve yatak odası dizaynından yana olabilirler uyku ve akşamları konforlu bir oturum onlar için en önemli ayrıntı diyebiliriz.

Yada Oyun odaları dizayn edebilirler eğer evde fazladan kullanmadığınız bir odanız var ise game rooma dönüştürebilirsiniz. Platstationlar, Kutu oyuunları belki bir pc veya duvardan duvara tv veya projeksiyon çok motive edici olabilir kapıyı açtığınız da bambaşka bir dünyaya açılıyormuşcasına rengarenk bir dekorasyon yapıp bu odayı keyifli dakikalar  geçirdiğiniz yaşam alanlarına çevirebilmeniz mümkün böylece evde herkesin yaşam alanı mutlu olduğu bir ortam yaratmış olursunuz.