Güzel Pasta Nasıl Yapılır ?

Yemek yemek,  tüm insanların hayatlarını devam ettirebilmesini sağlayan asli bir ihtiyaçtır. Ancak artık yemek yemek asli bir ihtiyaç olmaktan çıkmış  sürekli yemek yemeye başlamıştır. Sürekli yemek  yiyen insanlar obezite sorunu ile karşı karşıya kalırken yemek yiyemeyenler ise aşırı zayıf oluyor. Peki bizi bu obeziteye  sürükleyen şeyler ne ? Tabi ki de yemeklerden çok tatlılardır. Hayatımıza bu kadar çok giren tatlıları biraz tanıyalım.

Tatlıları, şerbetli tatlılar ve sütlü tatlılar olarak ayırabiliriz. Tabi birde pastalar var. İşte onlar benim en sevdiklerim. Bir avukat aldığı davalara nasıl tutkuyla bakıyorsa bende o tutkuyla bakıyorum pastalara.  Pastanın her türlüsünü çok severim çilekli, çikolatalı, karışık meyveli, karamelli bir sürü çeşidi vardır. Pastaneler de gördüğümüz pastaların çoğunun dışı çok güzel gözükür ama içinin de lezzetli olduğu , taze olduğu pastaları bulmak biraz zor oluyor. Şimdi size hem dışının güzel olacağı hem de içinin lezzetli olduğu pasta nasıl yapılır onu öğreteceğim.

1) Pastanın Kekinin veya Hamurum: Pastanın en önemli kısmı kekinin veya hamurunun güzelliğidir. Bu aynı şeye benzer bir binanın sağlam olması için temelini iyi atmanız gerekir ya da bir mobilyanın sağlam olması için üstündeki kumaşın güzelliği değil kullanılan ahşabın sağlamlığı önemlidir. Pastanın keki-hamuru da buna benzer, güzel olmazsa üstündeki krema pek bir şey ifade etmez.

2) Pastanın Kreması ve Sosu: Pastanın kremasının ve sosunun  önemli olan tarafı ise birbirleriyle uyumlu tatlar olmasıdır. Çünkü pastanın arasına koyduğunuz krema ile pastanın üstüne koyduğunuz sosun tatları uyumsuz olursa, pastanın tadında ekşilik yaratıca ve karışık tatlar olduğu için  midenizi bulandıracaktır. Ayrıca not olarak eklemek gerekirse ortak bir özellikleri daha vardır. Krema ve sosu yaparken ne çok sulu ne de çok katı olmasına dikkat etmelisiniz.

 

3) Malzemeler: Malzemelerin kaliteli olması sağlınız açısından önemlidir. Uygun fiyatlı alacağım diye kötü markalar kullanmak pastanın kötü olmasını sağlar. Birde tarifi dikkatlice okuyup pastadaki malzeme kullanım miktarına dikkat edilmelidir. Daha sonrasında yine yapılan pastada tat bozuklukları ortaya çıkacaktır.

4)Süsleme: Pasta yapımının en zor kısımlarından biridir. İleri boyutta süslemeler için ( pastanelerde olduğu gibi )  biraz sanata başvurmak gerekiyor. Çünkü pasta süslemelerinde genelde şeker hamuru kullanılıyor ve ona şekil vermek biraz zor oluyor.  Ancak böyle bir şeyle uğraşmak istemiyorsanız basit olsun istiyorsanız renkli çakıl taşları, renkli damla çikolatalar gibi süslemeler kullanabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun 🙂