Diş Hassasiyeti Neden Olur?

ÖZELLİKLE soğuk yiyecek ve içecekleri tükettiğinizde hissettiğiniz sızı diş hassasiyetidir. Bazen soğuk havalarda nefes alırken bile dişlerinizde sızıyı hissedebilirsiniz.

Bu hassasiyet, diş etleri dişlerden uzaklaştığında veya mine aşınmalarında ortaya çıkabilir. Dişlerinizi çok sert ve hızlı bir şekilde fırçalıyorsanız, düzenli diş fırçalamayı ihmal ediyorsanız diş etinizde problemler yaratabilir hatta diş eti kaybı yaşayabilirsiniz. Mine aşınmaları da, çok asitli yiyecek içecek tüketimi, diş sıkma sonucu ortaya çıkar.

Diş eti çekildiği zaman ise, dişin diş eti çizgisinin altındaki bölümü ortaya çıkar ve bu  bölüme diş kökü denir. Diş kökünden diş sinir merkezine giden, içi sıvı dolu çok küçük kanalcıklar vardır. Sıcak veya soğuk uyaran bu kanalcıklara temas ettiği zaman sinir uyarılır ve dişlerinizde sızlama meydana gelir.

İki çeşit diş hassasiyeti vardır: Dentin hassasiyeti, Pulpa hassasiyeti

Dentin hassasiyeti nedeni ne olursa olsun tedavi edilebilir. Diş hekiminiz dişlerinizi temizleyebilir. Eğer dişleriniz çok hassassa diş hekiminiz temizleme öncesi lokal anestezi kullanabilir.

Temizleme sonrası dişlerinize koruma amaçlı fluoridli cila sürülebilir. Bu geçici olarak hassaslığı azaltır ve dişlerinizi güçlendirir. Diş hekiminiz aynı zamanda hassasiyete karşı tedavi de uygulayabilir. Bu tedavi dişlerinizdeki tübülleri bloke ederek hassasiyeti azaltır.

Evde fluoridli diş macunu ve ağız gargarası kullanmak hassaslığı azaltmaya yardımcı olur. Sadece hassas dişler için uygun olan diş macunları vardır. Bu konuda diş hekiminize danışabilirsiniz.

Hangi fluoridli ağız gargarasını kullanacağınızı diş hekiminize danışabilirsiniz. Bazı ağız gargaraları asidik bazıları ise değildir. Nötr sodyum fluorid kullanan bir ağız gargarası seçmelisiniz.

Pulpa hassasiyeti, eğer diş sinirleri hasarlı veya ölmüşse kanal tedavisiyle tedavi edilebilir. Eğer hassaslık yeni yapılan bir dolgudan kaynaklanıyorsa bir kaç hafta içinde kendi kendine geçer. Bazı durumlarda dolgu yüksek olup hassasiyet yaratır. Bu durumda diş hekiminiz yüksek dolguyu düzeltir. Diş gıcırdatma ve sıkmadan kaynaklanan hassasiyet ise gıcırdatma bittiği anda kesilir.

Eğer hassasiyet birkaç haftadan fazla sürüyorsa diş hekimine başvurmanız tavsiye edilir. Eğer yakın süre içinde diş temizletmeyi düşünüyorsanız, hassasiyet ve olası nedenler için diş hekiminize danışın. Çoğu hassasiyet kolayca tedavi edilir, özellikle erken dentin hassasiyeti varsa.

Sonuç her insan için farklıdır. Bazı insanlarda hassasiyet birkaç haftada geçmesine rağmen bazen de yıllarca devam edebilir. Diş sağlığı çok önemlidir ve çoğu hastalığın başlangıcıdır. Bu yüzden gerekli değeri verin.