Ceza Neden Gereklidir ?

İnsanlar neden ceza alırlar ceza hukuku neden vardır neden ceza evine girerler? Cezaevinde neler yaşarlar? Hapse sadece suçlular mı girer?

İnsanlar kanunlara uymadıkları için ceza evine girerler ve bununla cezalandırılırlar. Tabi bu cezaların ne kadar insanları caydırıcı olduğu tartışılır.

Ceza evindeki insanların yaşam koşulları hatta daha doğrusu yaşam hakları ellerinden alınmış sayılır. İnsanlara hapis cezası vermenin asıl amacıda zaten budur. Ceza evindeki insanların özgürlükleri kısıtlanır. Ceza evinde dört duvar arasında çok sayıda insan zor şartlar altında yaşam sürdürmeye çalışırlar. Herkesin sorumlulukları vardır. Ve bu sorumluluklarını eğer yerine getirmezlerse ceza evindeki bazı insanlar tarafından şiddet görebilirler. Çünkü ceza evindeki insanlar her şeyi kaba kuvvetle ve sert dille çözmeye çalışırlar. Bu insanlar hayatta bir amacı kalmamış vede hiç amacı olmamış insanlardır. Böyle insanlar kendi kendilerini yaktıkları gibi çevrelerine de zarar vermeye çalışırlar.

Ayrıca şu zamanlarda ülkemizde kadınlara ve çocuklara zarar veren taciz eden akıl yoksunu varlıklara da gerekli ceza verilmiyor. Bu konu asla hafife alınmamalı ve bana göre çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Günümüzde kadınlar yeteri kadar önemsenmiyor ve küçük görülüyor. Örneğin kadına şiddet ve taciz konusunda büyük cezalar gelmeli. Trafikte bile kadına taciz eden bir nesil var. Araçların içinden yaya kadınlara laf atan taciz eden bir nesil. Kadınlar gece dışarıya çıkmaya korkar oldular. Fakat bizim milletimiz kadını küçük görüp kendini yücelttiğini sanıyor. Buna artık bir dur demeliyiz. Ülkece kadınları korumalıyız. Ve şunu asla unutmamalıyız ki kadın ve erkek eşittir. Kadın asla ve asla hor görülmemeli taciz edilmemeli ve şiddet görmemelidir. Aksi takdirde en ağır cezalar uygulanmalıdır. Ceza hukuku gibi davalarda Bursa Ceza Hukuku Avukatı Elif Çavuşoğlu ile irtibata geçebilir, mahkeme sürecinizi birlikte değerlendirebilirsiniz.