Aranjman

Özel bir günde ya da kendi eviniz için farklılık katmak ve hobi olarak başlayıp profesyonel olarak iş olarak yapmak isteyen için şirin ama zevkli bir iş olan aranjman yaparak Bu rahatlatıcıve estetik hobiyle kendinizi çiçeklerin büyülü dünyasında bambaşka bir dünyada bulacaksınız…
Dünyanın birçok yerinde Her türden renkten çiçekler yetişmektedir.Çiçekler insana ayrı bir huzur veren ve evde bile çiçek yetiştirmek ve evde sürekli taze çiçek bulundurmak bir gelenektir.
Ben bir çok ülke gezdim ama en etkilendiğim ülke İngiltere olmuştur. Neden Derseniz ;İngiltere’de her pazar lokal çiçek pazarları açılır. Her pazar, yaz kış demeden Londra’daki Çiçek Market, çevre semtlerden gelen insanlarla dolup taşar. Aileler aşık çiftler turistler rengarenk, buket buket çiçekleri alıp evlerinde kendi aranjmanlarını yaparlar.

Türkiye’de kendi çevremizden ve anılarımızdan da hatırlayacağımız gibi balkon bahçeciliği yaygındır. Vita kutularına dikilmiş sardunyalar yoğurt kaplarına veya farklı araç gereçler yardımıyla kullanılmayan eşyalardan bile saksı görevi görecek ürünler elde edilir ve içlerine menekşeler dikilir ve cam önlerini yada balkonları süsler…
Bana göre; Yaşadığımız yerlerde doğayı unutmadan, en azından bir bitkiyi evimizde yaşatmaya çalışarak asıl ait olduğumuz yeri yani doğayı hatırlamak için evimizden bitkileri eksik etmemek gerekiyor. Evinize gittiğnizde ayaklarınızı uzatıp kahve yapıp elinize alıp bir akşamsefasıyla göz göze gelip sizi karşılasa fena mı olur?
Bitkiler her haliyle güzel diyerek gelişen zamanla birlikte terrarium çiçekleri popüler olmaya başladı.Süs olmakla birlikte terrarium çiçekleri bilirisiniz ki her tür çiçekten oluşur. Rengarenk olmasının dışında bazı kanser hastalıklarının tedavisinde de heö moral hem de rahatlatıcı etkisiyle bilinmektedir.