Vitiligo Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

VİTİLİGO hastalığında birçok tedavi yöntemi vardır. Fakat ideal bir tedavi yöntemi maalesef yoktur. Her tedavi yönteminin avantajları ve dezavantajları olduğu gibi, her tedavi her hasta için uygun değildir. Tedavi  belirlenirken birçok faktör göz önüne alınmalıdır. Mesala hastanın yaşı, vitiligo tipi, yaşam tarzı önceki tedavileri ve yan etkilerinin bilinmesi önemlidir. Buna göre tedavi yöntemi seçilir.

Vitiligo hastalığında deri renginin kendiliğinden tekrar oluşması, genelde ortalama %10-20 hastada çok genç hastalarda ve daha sıklıkla güneş gören yerlerde gelişmektedir. Fakat bu şekilde iyi sonuçların oluşması çok seyrektir. Vitiligonun bugün için kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi yöntemlerinin uygulaması zor ve zaman alıcıdır. Tedaviye en iyi sonuç verenler en kısa zamanda çıkan lezyonlardır. Tedaviye en iyi yanıt veren yüzdeki lezyonlar, en kötü yanıt verenler ise ayak, el ve parmaklarıdır. Normal deri rengine dönüş ya da  az kalmış olan normal renkteki alanların rengini açmak için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.

Vitiligo tedavi yöntemleri şunlardır;

-UVB; Özel lambalar aracılığıyla seanslar halinde uygulanmaktadır. Lokal tedavi ile  birlikte kullanılabilir.

-UVA; Psoralen içeren ilaçlarla beraber ultraviyole A tedavisi uygulanmaktadır. Psoralen, gözleri ışığa duyarlı kıldığından gün batımına kadar güneş gözlüğü çıkarılmamalıdır.

-Greftleme; Vitiligolu bölgeye normal derinin nakledildiği cerrahi bir yöntemdir. Sınırlı bir hasta grubuna uygulanmaktadır.

-Depigmentasyon; Vitiligosu çok fazla olan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Aynı zamanda hastalıksız deri bölgelerinin de  rengi açılır.

-Lokal tedavi; Vitiligosu sınırlı bölgelerde olan hastalara krem tedavisi uygulanır. Kısmen tedaviye cevap alınsa da en sık kullanılan kortizonlu kremlerdir. Uzun süre kullanımlarda ve yüz gibi derinin özellikli olduğu bölgelerde yan etkiler açısından dikkatli olunması gerekir. Kortizonlu kremler yanında immunmodulatör, psödokatalaz, kalsipotriol vb krem de hastaya göre kullanılabilir.

-Makyaj – boya;  Kolay ve güvenlidir. Tüm deri renklerine uyum sağlayan ve su geçirmeyen kozmetikler vardır. Görünümü geçici olsa bile düzeltmeyi sağlar.