Toner Dolumu Nasıl Yapılır?

Toner dolumu uzmanlık, kaliteli malzeme ve ekipman gerektiren duyarlı bir konudur, ucuz toner dolumu yapmaya çalışan firmaların başarısız olarak sürekli müşteri yitirmenin en mühim sebebi kalitesiz üretim yapmalarıdır.

Toner dolumu nasıl yapılır konusundan önce genel olarak toner dolum merkezi adı altındaki firmaların yaptıkları ve başarısız oldukları, toner dolumu nasıl yapılmaz konusunu inceleyelim.

Örnek olarak ülkemizde en çok satılan toner kartuşu olan hp 85a toner kartuşundan bahsedelim hp 85a toner kartuşu olarak çok bilinmese de hp laserjet p1102, hp laserjet p1102w, hp laserjet m1212nf, hp laserjet m1132, hp laserjet m1217nfw yazıcılar hep bu toner kartuşunu kullanmaktadır.

Bu yazıcılardan hp p1102 ve hp p1102w mono lazer yazıcılar arasında olmakla beraber, hp m1212nf, hp m1132 ve hp1217nfw çok işlevli yazıcılar arasındadır.

Piyasadaki dolum yapan firmalar bu yazıcıların kullandığı hp 85a toner kartuşunun üzerindeki tıpayı sökerek üniversal toner tozu adında satılan ve mürekkep kartuşlarında kullanılan likit mürekkebin toz hali olan toner tozunu hazne içine doldururlar.

Toner dolumu dedikleri bu işlemin sonunda tıpayı yerine takarak müşteriye teslim ederler. Çakmak doldurmaktan farksız olarak yapılan bu işlem genel olarak müşterinin karşılaşacağı problerimlerin ilk adımıdır.

Kartuş içinde bulunan ve içindeki orjinal toz bitimine dek çalışıp yıpranmış parçalar, doldurulan toner kartuşu yazıcıya takıldıktan itibaren sorun çıkarmaya başlar, aşınmış olan bölgelerden dökülen toner tozu ilk olarak a4 fotokopi kağıdı üzerinde çizgiler,lekeler ve karaltılar oluşturmaya başlar.

Baskı kalitesinin bozulması ardından a4 fotokopi kağıdı üzerinden taşan tozlar yazıcının içini kirletmeye başlarlar. Yazıcı içinde bulunan fanlar yardımıyla her köşeye ulaşan tozlar, ana kartın kısa devre yaparak yanmasına kadar pek çok probleme sebep olurlar.

Böylece drum denilen görüntü tamburu üzerindeki kaplamanın incelmesinden ötürü baskı silikleşir, başkaca gereksiz olarak dökülen tozlar sonucu kartuş içindeki toz çok hızlı biter, Ayrıca hem toz için verilen paranın büyük bölümü kalitesiz kopya olarak geri dönerken, kartuş basması gereken kopyanın yarısını bile basmadan boşalır.