Sarımsağın Yararları Nelerdir?

Sarımsak, doğal bir antibiyotiktir. İçeriğindeki organik sülfür bileşikli allicin ona bu acı kokuyu vermekte ve  beslenmemiz için önemli olmasını sağlamaktadır. Eski zamanlardan beri sarımsağın faydaları hakkında sürekli araştırmalar yapılmıştır. Ve yapılan araştırmalar sonucunda sarımsağın insan sağlığı için çok etkili olduğu kanıtlamıştır. Özellikle kalp krizi riskini azalttığı ve çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruduğu gözlemlenmiştir. Sarımsağın bir çok faydası vardır ve  sağlığa faydası saymakla bitmez,

1. Bağışıklığı artırır: Sarımsağın yapılan testlerde kanser hücrelerini öldürdüğü gözlemlenmiştir. Hatta bu teste dahil olan bazı insanlarda da aynı sonuca ulaşılmıştır. Yapılan  diğer araştırmalarda bu saptanmıştır.

2. İltihap sökücüdür: Bu araştırmalarda gözlenmiş bir sonuçtur. Ekleminiz veya kasınız eğer iltihaplı ise sarımsak yağı ile ovun. İyi geldiğini göreceksiniz.
3. Kardiyovasküler sağlığı geliştirir:  Sarımsağın kolesterol artırdığı hala söyleniyor olsa bile araştırmalar arterlerde ve tansiyonda olumlu etki yarattığını gözlemlemiştir.
4. Saç ve deri sağlığına iyi gelir: Sarımsağın antibakteriyel ve antioksidan etkisi akneye bağlı bakterileri (sivilceleri) yok eder ve  cildinizi temizlemeye yardımcı olur. Sivilcenize sarımsak sürdüğünüzde sivilcelerinizin zamanla kaybolduğunu göreceksiniz. Sadece biraz yanma hissi olabilir. Diğer bir yolda büyük bir diş ya da iki tane küçük diş sarımsağın suyunu çıkartın. Saırımsak suyunu küçük bir kaba alın ve aynı ölçüde içine elma sirkesi koyup, karıştırın.  Hazırladığınız kürü göz altı hariç tüm yüzünüze uygulayın .Sarımsak jellerinin de saç dökülmesine iyi geldiğini tespit edildi. Sarımsak veya sarımsak yağı içerdiği vitamin ve mineral açısından zengindir. Bundan dolayı saçlara çok iyi gelir. Sarımsak yağını saç diplerinden uç kısımlarını doğru masaj yaparak sürün ve  bir gece bu şekilde bekletin.

Sarımsak yağının, saf sarımsak kadar etkileyici ve keskin kokusu olmadığı için rahatlıkla  saçınıza uygulayabilirsiniz. Sabah saçlarınızı sarımsak özlü şampuan ya da sabun yıkayıp. Güzel bir şekilde durulayın. Düzenli bu maskeyi yaptığınızda saçınızdaki değişimi göreceksiniz.

Cilt hastalığı olan vitiligo’ya iyi geldiği söylenmektedir. Saçlı derisinde başlayan bu hastalık  genellikle gri ve beyaz saçın bölgesel yamaları şeklinde çıkmaktadır. Ama saçın tüm derisinde de görülebilir.  Bunu sırayla kaş, koltuk altı ve kasık bölgesi takip eder.  Dövülmüş sarımsağı geceleri yatmadan önce cildin hastalıklı yerlerine sürün.  Sabah sürdüğünüz yerleri güzelce yıkayın. Yaklaşık 3-4 gün sonra ciltte olan  beyaz lekeler kızarmaya başladığı zaman bir kaç gün ara verin. Sonra yine aynı şekilde tedaviye devam edin. Sarımsak cildin hastalıklı bölümlerini   tamamen yenileyip, yok etmeye başlıyor

5.Mantar tedavisi: Sarımsak aynı zamanda mantarada iyi gelir. Ayağınızda mantar varsa ayağınızı sarımsak suyuna batırmak iyi gelecektir. Mantar kaşıntı yaptığı için çiğ sarımsak sürmeniz mantarla savaşmasını sağlayacaktır.

6-Sarımsak Spreyi :Sarımsağın o kadar çok faydası vardır ki bunlardan biride böcek ve haşerelerden kurtulmak içindir. Böceklerde yanma hissi oluşturduğu için doğal uzaklaştırıcıdır.

Sarımsak Spreyi hazırlanışı : Birer adet sarımsak ve soğanı rendeleyin. 1 litre suyun içine rendelediğiniz sarımsak ve soğanı, toz sabun, toz acı biber katın . 1 saat kadar bekleyin. Artık ilacınız püskürtülmeye hazır.

Sarımsağın faydasını en fazla pişmemiş olarak ve çiğ sarımsaktan alırsınız. Sarımsak faydalı bir gıda olmasına karşın dikkat etmeniz gereken durumlarda vardır. Aşırı kullanımı ağız kokusu, mide rahatsızlıkları, ishal, gaz ve kötü vücut kokusu yapar. Aşırı sarımsakla temas etmek karıncalanma hissi oluşturabilir.  Bundan kaçınmak için mutfak eldiveni kullanabilirsiniz.
Bazı vakalar ender olsada görülebilmektedir. Baş dönmesi, baş ağrısı, kas ağrıları, yorgunluk, iştahsızlık, deri döküntüleri veya astım atakları gibi alerjik reaksiyonlar görülebilir.