Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmenin en önemli bölümlerinden birini oluşturan üretim koşullarını bildiğimiz yiyecekler ile beslenmektir. Üretim koşullarını bildiğimiz hayvansal gıdalar sağlıklı bir geçirmenize yardımcı olacak Hayvansal Çiftlik ürünlerinden bazıları çiftlikte en sağlıklı yetişen hayvansal gıdalar arasında yer alan bir hayvanın yetiştirme sürecini bilmek gereklidir.

Sağlıklı beslenme dendiği zaman aklımıza ilk gelen beslenme şekli hayvansal gıdalar beslenmek oluyor. Örneğin; Bursa’da Yenişehir İlçesinde kurulan manda çiftliği ve mandırasında dünyaca meşhur peynirler ve süt ürünleri ile İtalyan tatları olarak bilinen peynirler üretilmesi gibi… Ancak hayvansal gıdalar sağlıklı ortamlarda işlem görmediği zaman en zararlı yiyeceklerin başında oluyor. Çiftlikler içerisinde yetişen hayvanların sağlıklı olması serbest otlama yapabilmelerine ve aynı zamanda geniş alanlarda yaşamalarına bağlıdır…

Türkiye’de çiftlik sektörü belirli bölgelerde özellikle daha sık yapılmaktadır. Bursa Tekirdağ gibi kırsal bölgelerde sıklıkla görülmektedir. Bursa özellikle organik ürünleri ve tarihi ile Dünya çapına adını duyurmayı başaran illerimiz arasındadır.

Sağlıklı beslenmek adına çiftlik bölgeleri araştırarak organik gıda temini yapılabilir.